Sytuacja jest kryzysowa. Ważne spotkanie prezydenta ze służbami w Ratuszu

W okresie nasilenia mrozów powinniśmy być szczególnie wyczuleni na los osób bezdomnych, apeluje o to elbląski samorząd i służby miejskie, które starają się pomóc tym osobom. W Urzędzie Miejskim, Witold Wróblewski prezydent Elbląga spotkał się z przedstawicielami Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, aby na bieżąco wymienić się informacjami na temat działań kierowanych w chwili obecnej do osób bezdomnych z terenu Elbląga.

Jak podkreślali Jan Korzeniowski Komendant Straży Miejskiej i insp. Robert Muraszko Komendant Miejski Policji w Elblągu, patrole obu służb oraz pracowników MOPS na bieżąco monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Osobom tym proponowana jest pomoc, zachęcane są do skorzystania z miejsca w Domu dla Osób Bezdomnych, służby przekazują także informacje, gdzie można otrzymać ciepły posiłek, ubranie i pomoc medyczną. Co ważne, elblążanie są wyczuleni na los osób bezdomnych, w ostatnim czasie Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM odebrał trzy zgłoszenia od mieszkańców nt. pomocy bezdomnym znajdującym się w konkretnych miejscach. Jak potwierdzają przedstawiciele służb mundurowych i MOPS problemem jest niewielka część osób, która odmawia wszelkiej pomocy, mimo to wciąż monitorowane są miejsca ich pobytu.

Przypominamy, w związku z okresem zimowym, że wszelkie sprawy dotyczące osób bezdomnych zgłaszać można do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 55 239 30 40; 55 239 30 41. Ponadto na terenie województwa warmińsko-mazurskiego uruchomiona jest bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych, nr tel. 800 165 320.

W okresie zimowym, szczególnie podczas występowania niskich temperatur i obfitych opadów śniegu, Straż Miejska wspólnie z Policją i pracownikami MOPS kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

Zobacz też: http://www.elblag.eu/index.php/mieszkancy/11551-pomoc-osobom-bezdomnym-koordynacja-dzialan-2

Osobnym problemem jest też los pozostawionych na mrozie czworonogów. Prezydent apeluje do mieszkańców o zgłaszanie przypadków uwiązanych, czy porzuconych w taką pogodę zwierzaków. Takie sytuacje można zgłaszać do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt lub Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register