Szukasz pomysłu na ścieżkę kariery i lubisz spędzać czas za kółkiem?

Praca w zaciszu własnej kabiny, piękne widoki i możliwość zwiedzenia innych krajów, to wszystko brzmi zachęcająco. Jednak kierowca ciężarówki to przede wszystkim osoba zawodowo odpowiedzialna za bezpieczny transport i dostawę różnego rodzaju towarów, zarówno towarów, żywności, jak i żywego inwentarza.

Firmy transportowe dzielą się na takie, które korzystają z tras regionalnych na terenie kraju i takie, które dostarczają towary do innych krajów.  Sprawdź, czego możesz spodziewać się w tym zawodzie i jakie są jego zalety.

Co robi kierowca ciężarówki ?

Praca kierowcy to nie tylko dotarcie z pkt. A do pkt. B. W tej pracy będziesz odpowiedzialny za sprawdzenie pojazdu pod kątem elementów mechanicznych i kwestii bezpieczeństwa; planowanie tras i przestrzeganie harmonogramów dostaw. Odwiedź serwis www.ogloszenia24m.pl gdzie znajdziesz ciekawe oferty pracy . Obowiązkiem kierowcy jest też dokumentowanie  i rejestrowanie okresów pracy / odpoczynku oraz kilometrów przejechanych podczas jazdy, a także przechowywanie rachunków za paliwo; przestrzeganie zasad i przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów ciężarowych (rozmiar, waga, wyznaczone trasy, czas parkowania i przerw) oraz zasad
i procedur firmowych oraz manewrowanie ciężarówkami do pozycji załadunku lub rozładunku.

Jakie wymagania musisz spełnić, żeby zacząć karierę za kółkiem ciężarówki?

Podstawowy obowiązek to posiadanie prawa jazdy kat. C, które możesz wyrobić po ukończeniu 21. roku życia lub po 18. urodzinach, pod warunkiem odbycia dodatkowych godzin doszkalających. Prowadzenie pojazdów ciężarowych z przyczepa wymaga uprawnień C+E. Zawód ten możesz wykonywać po pozytywnym wyniku badań lekarskich oraz psychotechnicznych.

Oprócz odpowiedniej kategorii prawa jazdy wymagane jest świadectwo kwalifikacji zawodowej. Jest to dokument, który uprawnia do przewozu rzeczy lub osób. Żeby zdać taki egzamin wcześniej trzeba ukończyć odpowiedni kurs. Po jego zdaniu będziesz musiał odnawiać uprawnienia co 5 lat.

Co wyróżnia dobrego kierowcę ciężarówki?

Najlepsi kierowcy samochodów ciężarowych powinni zawsze zwracać uwagę na pojawiające się problemy, niezależnie od tego, jak małe się wydają. Powinni dbać o to, aby ich umiejętności i wiedza nigdy się nie zdezaktualizowały. Dzięki temu będą w stanie samodzielnie rozwiązywać wszelkie problemy, gdy coś pójdzie nie tak. Oprócz tego w tej pracy musisz mieć dobry wzrok i refleks. Jeśli chciałbyś pracować na trasach międzynarodowych bardzo przydatna będzie znajomość języka angielskiego, chociażby na podstawowym poziomie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register