Ta inwestycja poprawi jakość wody w Elblągu

Lepiej uzdatniona, a więc spełniająca wysokie wymagania woda, dzięki modernizacji stacji uzdatniania Szopy popłynie pod koniec przyszłego roku do elbląskich mieszkań.

Trwają prace przy budowie stacji uzdatniania wody w Szopach. Po modernizacji ta stacja będzie miała wydajność 6000m3 na dobę. Pozwoli to na wiele lat zabezpieczyć zapotrzebowanie Elbląga w dobrej jakości wodę – mówił prezydent Wróblewski prezentując na ekranie zdjęcia z budowy – Inwestycja za około 20 mln zł realizowana jest przez EPWiK przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego – informuje prezydent Witold Wróblewski.

Nasze miasto ma trzy źródła wody, przy ul. Królewieckiej, Malborskiej i trzecie w miejscowości Szopy, około 7 kilometrów od Elbląga. To ujęcie powstało w latach osiemdziesiątych, technologia zastosowana w tym ujęciu sprawdzała się, jednak z czasem pokazała swoje niedostatki. Co istotne, dla tego ujęcia został wybudowany bezpośredni rurociąg – mówił dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz – W 2016 roku podjęliśmy decyzję o modernizacji stacji. Zostanie tam zastosowana technologia uzdatniania wody poprzez napowietrzanie i podwójną filtrację na złożach piaskowych. Uruchomienie tej stacji  da nam oddech na kilkanaście lat, zagwarantuje pełną niezawodność dostawy wody pitnej dla Elbląga. Dziś potrzeby miasta to około 17-18 tys. m3 na dobę, stacja w Szopach zabezpieczać będzie 1/3 tego zapotrzebowania, około 6 tys. m3 na dobę – wyliczał dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz

Modernizacja stacji rozpoczęła się pod koniec 2017 roku, termin zakończenia prac to grudzień 2019 roku.

budowa stacji

budowa stacji

budowa stacji

budowa stacji

budowa stacji

budowa stacji

budowa stacji

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register