Ta poważna choroba występująca również wśród elblążan. Jak z nią walczyć?

Także w naszym mieście notuje się przypadki występowania tej groźnej choroby. Dlatego podczas ostatniej konferencji dotyczącej profilaktyki prozdrowotnej, która odbywała się w elbląskim Ratuszu, rozmawiano jak sobie z nią radzić.

W tej chwili na terenie województwa trwa konkurs na realizację programów zdrowotnych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu w zakresie zakaźnych chorób odkleszczowych, takich jak KZM czy borelioza. Środki na realizację można pozyskać z Funduszy Unijnych. To wielka szansa na zdobycie dodatkowych środków na profilaktykę i edukację zdrowotną.

– Wśród aktualnych problemów medycyny, związanych z pojawieniem się „nowych” chorób zakaźnych, jednymi z najistotniejszych wydają się być choroby przenoszone przez kleszcze. Chociaż kleszcze występują praktycznie na terenie całej Polski, to są szczególnie liczne w rejonach północno-wschodnich kraju. Taka ocena sytuacji nie wynika z pomiarów liczebności kleszczy (brak jest możliwości przeprowadzenia takich badań), lecz jest efektem porównywania zapadalności na choroby odkleszczowe w poszczególnych rejonach Polski. Szczególnie częste przypadki KZM występują w północno-wschodniej części Polski (w rejonie Elbląga rocznie zgłaszanych jest do kilku zachorowań). Choroba przebiega dwufazowo, przy czym w etapie objawy nie są swoiste – gorączka i objawy grypopodobne. Objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego pojawiają się po kolejnych kilku- kilkunastu dniach. Zachorowanie wiąże się z ryzykiem powikłań, pozostawiających trwałe ślady (bóle głowy, depresje, niedowłady itp.). Jedynym sposobem uniknięcia zachorowania na KZM jest szczepienie  – zaznaczył Marek Jarosz, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

W Polsce dostępna jest szczepionka, po przyjęciu której u osób szczepionych powstają swoiste przeciwciała chroniące przed neuroinfekcjami spowodowanymi wirusem KZM. Jak wynika z doniesień naukowych, szczepionka przeciwko KZM ma jeden z najwyższych stopni efektywności spośród wszystkich inaktywowanych szczepionek. Badania dowodzą, że prawidłowo prowadzone szczepienia przeciwko KZM powodują u 98% szczepionych trwałą odporność.

IMG_0315

– Z roku na rok wzrasta również liczba zachorowań na boreliozę. Na przestrzeni lat 2014-2016, średnia zapadalność na tę chorobę w Polsce zwiększyła się niemal dwukrotnie (z 28,79 przypadków na 100 tys. mieszkańców w roku 2014, do 55,22 w roku 2016). W województwie warmińsko-mazurskim, które położone jest w rejonie wysokiej zapadalności (zwłaszcza jego wschodnie rejony), wskaźnik ten wzrósł z podobną dynamiką – z 51,01 w roku 2014 do 97,44 w roku 2016. W powiecie elbląskim i Elblągu sytuacja epidemiologiczna jest korzystniejsza, chociaż także i tu ulega pogorszeniu – zapadalność w roku 2014 wyniosła 18,48, a roku 2016 – 24,66. Borelioza, jak każda choroba przewlekła przebiegająca bez wstępnej swoistej fazy charakterystycznych objawów (poza rumieniem wędrującym) lub z objawami nietypowymi, może rozwijać się latami, a osoba chora nie będzie tego świadoma. Trudno więc oszacować jaka część zachorowań jest obecnie zdiagnozowana. Należy przyjąć, że wyliczane wskaźniki są niższe od faktycznych- podkreślał Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

– Jednym ze sposobów na finasowanie działań w obszarze zdrowia są środki unijne. Obecna perspektywa finansowa 2014-2020 daje taką możliwość. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego można zdobyć m.in. na: wdrożenie projektów profilaktycznych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym dla danego regionu. A takim istotnym problemem w przypadku województwa Warmińsko-Mazurskiego są choroby odkleszczowe, w tym przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Trwający w województwie konkurs dotyczy trzech subregionów: Olsztyńskiego, Elbląskiego, Ełckiego. Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie w ramach trwającego konkursu to: podmioty lecznicze, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne JST, organizacje pozarządowe i organizacje non-profit oraz podmioty ekonomii społecznej i pracodawcy. Wszystkie te podmioty, samodzielnie lub przy współpracy z samorządami mogą ubiegać się o środki na prowadzenie działań profilaktycznych. Zachęcam Państwa do podejmowania starań związanych z uzyskaniem dofinansowania ze środków UE, to wielka szansa na poprawę zdrowia lokalnej społeczności – mówiła Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. Funduszy Unijnych.

Spotkanie w Elblągu zostało zorganizowane w ramach samorządowego cyklu p.t.: Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka. Partnerami merytorycznymi spotkania były organizacje działające na rzecz zdrowia dzieci: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register