Tak bili, że zabili. Nastolatkowie jednak nie trafią do więzienia

Do pobicia 50-letniej kobiety i 60-letniego mężczyzny doszło w maju ubiegłego roku. Mężczyzna zmarł. Sąd Rejonowy w Braniewie zdecydował o umieszczeniu nastoletnich sprawców w zakładzie poprawczym.

Sąd orzekł wobec Michała Z. i Dawida R. umieszczenie w zakładzie poprawczym, czyli zastosował najsurowszy środek przewidziany dla nieletnich. Postanowienie jest nieprawomocne – poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski.

Chłopców w wieku 13 i niespełna 15 lat zatrzymano w maju ub. roku. Na podstawie zapisu z kamer monitoringu i ustaleń policji wytypowano ich jako sprawców ciężkiego pobicia dwóch osób, w tym jednej ze skutkiem śmiertelnym. Obaj nastolatkowie przyznali się do zaatakowania napotkanej w mieście pary, ale motywy ich czynu nie są jasne. Do wyroku sądu umieszczono ich tymczasowo w schronisku dla nieletnich.

W dniu przestępstwa dyżurny komendy policji w Braniewie został powiadomiony o tym, że w okolicach pl. Piłsudskiego i rzeki Pasłęki leży nieprzytomna kobieta. Policjanci, którzy tam pojechali, odnaleźli ciężko pobitą 50-latkę. Udzielili jej niezbędnej pomocy i wezwali pogotowie.

Kilkadziesiąt metrów dalej funkcjonariusze dostrzegli leżącego mężczyznę. Okazało się, że już nie żył. Najprawdopodobniej został kilkukrotnie uderzony w głowę kawałkiem betonu lub kamieniem. W wyniku odniesionych obrażeń 60-latek zmarł.

Umieszczenie w zakładzie poprawczym to najbardziej dotkliwy środek wychowawczy, jaki może orzec sąd rodzinny wobec nieletniego, który popełnił przestępstwo i wykazuje wysoki stopień demoralizacji. Sąd nie określa długości pobytu w takim zakładzie, zależy to od postępów w zachowaniu nastolatka i maksymalnie może trwać do osiągnięcia przez niego 21 roku życia.

źródło: PAP/onet.pl

1 komentarz

  • Stefan Rembelski Reply

    19 stycznia 2019 at 23:47

    To jest kolejny przykład zgody kodeksu karnego na bestialstwo pod parasolem nieletniości. W USA nieletni za zbrodnie odpowiadają jak dorośli tyle, że karę do osiągnięcia wieku dorosłego odbywają w zakładach dla nieletnich.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register