Tak się jedzie nową „siódemką” do Gdańska. Zobacz film

Dwa odcinki drogi ekspresowej S7 – o łącznej długości 40 kilometrów – zostały już oddane do użytku. W uroczystości otwarcia, która odbyła się nieopodal miejscowości Jazowa, udział wziął Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

– Droga ma strategiczne znaczenie dla Pomorza i całej Polski. Pozwala na sprawniejszą komunikację między regionami i daje szansę na lepszy rozwój portów, w Gdyni, Gdańsku. S7 dla wielu mieszkańców jest też drogą dojazdową np. do pracy. Teraz skróci się czas przejazdu i znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu – podkreśla wojewoda.

Budowę 40-kilometrowego fragmentu S7 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podzieliła na dwa odcinki realizacyjne: od Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego (wykonawca – Metrostav) i z Nowego Dworu Gdańskiego do Elbląga (wykonawca – Budimex). Prace rozpoczęły się w październiku 2015 r.

 

 

Nowa droga ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Włączenie do ruchu umożliwiają cztery węzły: Cedry Małe, Dworek, Żuławy Wschód i Elbląg Zachód. W ramach prowadzonych prac wyremontowano również nawierzchnię dwujezdniowego fragmentu „starej” DK7 w okolicy węzła Nowy Dwór Gdański. Zbudowano także nowe mosty: na Wiśle w Kiezmarku (prawie 930 m długości) oraz na Nogacie (blisko 600 m). Dotychczasowy most przez Wisłę będzie wykorzystywany do obsługi ruchu lokalnego.

Realizacja S7 Koszwały – Elbląg kosztowała przeszło 3,2 mld zł i została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Oddany do ruchu odcinek S7 połączył istniejące fragmenty trasy: południową obwodnicę Gdańska i obwodnicę Elbląga. Umożliwi szybki, bezpieczny i komfortowy przejazd z Gdańska w kierunku Elbląga i dalej do Warszawy. Wiosną przyszłego roku rozpoczną się prace przy budowie kolejnych 73 km S7, od granicy z województwem warmińsko-mazurskim do obwodnicy Płońska. Dla odcinków od Płońska do Kiełpina trwa opracowywanie koncepcji programowej, a na połączenie z obwodnicą Warszawy trwa przetarg na opracowanie koniecznej dokumentacji.

Kierowcy mają już do dyspozycji ponad 203 km trasy S7 z ok. 333 km planowanych do realizacji pomiędzy Gdańskiem i Warszawą. Wiosną przyszłego roku rozpoczną się prace w terenie na kolejnych blisko 73 km trasy, a w przygotowaniu jest ponad 57-kilometrowy odcinek od Płońska do obwodnicy Warszawy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register