Taki bajzel pod śmietnikami w Elblągu. Duże odpady wywożone są zbyt rzadko?

Nasz Czytelnik alarmuje, że firmy wywożące duże odpady pojawiają się pod śmietnikami zbyt rzadko. – W efekcie wokół śmietników mamy istne składowisko niepotrzebnych nikomu rzeczy.

Nasz Czytelnik wskazuje, że śmietnik przy jego bloku stał się składowiskiem nikomu już niepotrzebnych dużych odpadów.

– Ludzie zmieniają meble i te stare lądują pod śmietnikami. Firmy, które są odpowiedzialne za odbiór dużych odpadów pojawiają się zbyt rzadko. Ostatnio widziałem jak przyjechała jedna ciężarówka ale nic od nas nie zabrali bo nie mieli już miejsca na samochodzie. To odjechali – pisze elblążanin.

fot. nadesłane

Odpady wielkogabarytowe to wszelkiego rodzaju odpady, które ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się do pojemnika na pozostałe śmieci, np. stoły, dywany, wersalki, szafy. Problem z tymi przedmiotami pojawia się w momencie robienia remontu, porządków czy zmiany wyposażenia lokalu.

Niestety jeszcze zbyt duża ilość osób nie wie, co ma z nimi zrobić, więc podrzuca je do śmietnika albo nielegalnie zostawia w lesie. Dość często przez takie postępowanie powstają dzikie wysypiska. Najczęściej tam, gdzie osoby wyrzucające odpady mają poczucie, że są bezkarne, że nikt ich nie widzi.

Właśnie dlatego, tak ważną rolę odgrywają organizowane zbiórki odpadów, które pozwalają na legalne pozbycie się zbędnych przedmiotów o dużych gabarytach. W tym celu utworzone są harmonogramy odbioru odpadów, gdzie wskazana jest częstotliwość ich wywozu.

Warto wiedzieć, że gminy nie tylko odpowiadają za odbiór śmieci wśród mieszkańców, ale także mają obowiązek raz na jakiś czas zapewnić możliwość pozbycia się odpadów wielkogabarytowych, co zawarte jest w Uchwale Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. z późn. zm.

Straż Miejska od początku roku przyjęła i zrealizowała 560 interwencji dotyczących czystości i porządku na terenie miasta.

– Jeśli robisz porządki czy remont i chcesz pozbyć się gruzu należy odpłatnie zaopatrzyć się w worki na gruz lub inne zgodnie z ich przeznaczeniem, które następnie odbierają firmy zajmujące się wywozem nieczystości – mówi Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu. – Natomiast, jeśli chcesz pozbyć się mebli i innych odpadów wielkogabarytowych czy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego możesz je przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany jest na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów przy ul. Mazurskiej 42 w Elblągu i świadczy usługi w dni robocze: od poniedziałku do piątku w godzinach: 10.00 – 18.00, w soboty w godzinach:  10.00 – 14.00.

1 komentarz

  • Igor Reply

    20 września 2018 at 20:09

    Bajzel jest bo frajerzy zamiast zgłosić i zapłacić aby ktoś to wywiózł wystawiają gdzie chcą i kiedy chcą….

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register