Taki sposób jazdy może doprowadzić do tragedii. „Grzechy” pieszych i kierowców
Kierowcy często się spieszą. Nie lubią również czekać na zmianę świateł. To wszystko powoduje, że cisną mocniej pedał gazu chcąc jak najszybciej przebić się przez skrzyżowanie. To zaś może spowodować tragedię. Piesi również mają swoje „za uszami”.
Jak pisze nasz Czytelnik, niebezpieczna sytuacja spotkała go na ul. Broniewskiego. Tuż przed przejściem dla pieszych.
– Jechałem pod górę ul. Broniewskiego. Za mną „szalał” samochód dostawczy. Nie mógł mnie wyprzedzić ponieważ z przeciwka jechały samochody. Kiedy dojeżdżałem do skrzyżowania z ul. Ogólną zwolniłem ponieważ zapaliło się czerwone światło, a piesi szykowali się do przejścia. Wówczas kierowca „dostawczaka” co zrobił? Nagle zjechał na pas do lewoskrętu, ominął mnie kiedy stanąłem na czerwony świetle, przeleciał przez pasy tuż przed pieszymi i pognał przez skrzyżowanie – pisze nasz Czytelnik. – Jeśli w ten sposób będą jeździli kierowcy, to z pewnością będzie dochodziło do wielu wypadków drogowych.
Z tego typu nagannymi przypadkami zachowania na drodze starają się walczyć policjanci. Policjanci ruchu drogowego cyklicznie skupiają swoją uwagę na relacjach między kierowcami, a pieszymi. Oczywistym jest fakt, że w przypadku potrącenia przez samochód pieszy stoi na straconej pozycji, tym bardziej zadziwia, że piesi często łamią przepisy i narażają się na niebezpieczeństwo.
Jakie grzechy popełniają kierowcy?
Podczas niedawnych działań policjanci ruchu drogowego odnotowali na terenie naszego województwa blisko 150 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami względem niechronionych uczestników – pieszych i rowerzystów. Wśród nich znalazły się m.in.:
– nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych
– nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerzystów
– inne nieprawidłowe zachowania do pieszych i rowerzystów
Grzechy pieszych
Sprawcami prawie 240 wykroczeń były osoby piesze. 209 osób przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a blisko dwadzieścia nie zastosowało się do sygnalizacji świetlnej.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na oznaczonych przejściach dla pieszych. To miejsce styczne – dla kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Każda ze stron ma swoje prawa, ale także obowiązki. Należy stosować się do przepisów, ale także- stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Co mówią przepisy?
Kierowcy muszą pamiętać, że wykroczenia względem pieszych mogą mieć bardzo tragiczne skutki. Nieprawidłowe zachowania, które mogą realnie zagrażać bezpieczeństwu pieszych to m.in.:
omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd, niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, naruszenie zakazu rozdzielania kolumn pieszych, jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas by umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku, inne czyny, których popełnienie realnie zagraża lub zagrozić może bezpieczeństwu pieszych.
Sami niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą z kolei pamiętać, że oprócz praw mają także obowiązki. Receptą na bezpieczeństwo w przypadku pieszych i rowerzystów jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, respektowanie zakazów, a także – stosowanie się do zasad: ograniczonego zaufania oraz szczególnej ostrożności.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 14 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
- a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Widzisz coś niepokojącego? Coś Cię denerwuje, drażni, masz jakiś problem? Pisz do nas na adres: faktyredakcja@gmail.com . Każdemu gwarantujemy anonimowość!
0 komentarzy