Tańsza komunikacja miejska. Autentyczna chęć pomocy elblążanom czy…obietnice wyborcze?

Faktyczna troska radnych i prezydenta miasta o portfele mieszkańców Elbląga czy raczej kolejne obietnice wyborcze? W ostatnim okresie, powszechnie krytykowana komunikacja miejska doczekała się aż dwóch propozycji reformy. Obie propozycje zmierzają jedynie do obniżki cen biletów. Czy to wystarczy?

Pierwszy był prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który zapowiedział już w kwietniu projekt uchwały zmierzający do lekkiej korekty (oczywiście w dół) cen biletów komunikacji miejskiej.

– Chcemy wynagrodzić tych, którzy korzystają regularnie z przejazdów komunikacją miejską, a jednocześnie zachęcić do tego kolejnych elblążan. Proponujemy więc obniżenie o 30 groszy ceny biletu jednorazowego dla użytkowników Elbląskiej Karty Miejskiej. Z 40 groszy do symbolicznego grosza chcemy obniżyć również opłatę na przejazdy przesiadkowe. Zakładamy także obniżkę o ok. 6% wszystkich biletów okresowych. Dla przykładu podam, że normalny bilet miesięczny z 85 zł obniżony zostanie do kwoty 80 zł. Te zmiany przedłożone zostaną Radzie Miasta już na najbliższą kwietniową sesję. Proponujemy, aby zaczęły obowiązywać z dniem 1 lipca – zapowiada na łamach lokalnej prasy prezydent Witold Wróblewski.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/ceny-przejazdow-komunikacja-miejska-spadna-prezydent-zapowiada-zmiany/

Swoją kontrpropozycję w tym zakresie wysunęli radni Prawa i Sprawiedliwości. Projekt radnych idzie dalej jeśli chodzi o obniżki cen biletów komunikacji miejskiej.

Według projektu PiS, uczniowie i studenci będą mogli korzystać z imiennego biletu miesięcznego w cenie 25 zł (obecnie 40 zł). Bilet semestralny ma kosztować tylko 120 zł (obecnie 180 zł). Na zniżki mogą liczyć również posiadacze imiennych biletów miesięcznych. Ich cena ma wynosić 80 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy). Bilet miesięczny tylko na dni robocze ma kosztować 75 zł.

Tańsze mają być również ceny w Elbląskiej Karcie Miejskiej. Jednorazowy bilet do dwóch przystanków ma kosztować 2 zł (ulgowy 1 zł). Powyżej dwóch przystanków 2,30 zł (ulgowy 1,15 zł). Jeśli ktoś się przesiądzie w ciągu 20 minut to za bilet zapłaci tylko 1 grosz.

Tańsze będą bilety u kierowców – zamiast 3,40 zł taki bilet będzie kosztował 3 zł.

Jest też zachęta dla kierowców. Jeśli zdecydują się na jazdę komunikacją miejską mając przy sobie dowód rejestracyjny auta, mogą kupić tylko bilet ulgowy za 1,40 zł.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/to-bedzie-rewolucja-w-elblaskiej-komunikacji-miejskiej-ceny-biletow-beda-tansze/

Warto jednak przypomnieć, że wcześniej radni Prawa i Sprawiedliwości składali interpelację w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Taki projekt zgłosiła radna Maria Kosecka oraz Paweł Kowszyński, w imieniu klubu radnych PiS. Jednak prezydent Witold Wróblewski nie widział możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania. Według prezydenta naszego miasta po prostu na to nie stać.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/darmowej-komunikacji-w-elblagu-nie-bedzie-prezydent-wyklucza-takie-rozwiazanie/

Radny miejski Robert Turlej zwraca uwagę, że problemem komunikacji miejskiej w Elblągu nie jest wysokość cen biletów. Ta, według radnego, wymaga dogłębnej reformy jej funkcjonowania.

– Od wielu lat zabiegam o zmiany w elbląskiej komunikacji miejskiej. Dobrze, że po latach starań wreszcie ceny biletów jednorazowych ulegną zmniejszeniu i wprowadzony zostanie prawie bezpłatny bilet przesiadkowy. Wraz z tymi zmianami powinny iść kolejne tj. zwiększenie częstotliwości jazdy, korekty w liniach czy stworzenie nowej linii tramwajowej.  Po zmianie tras „czwórki” i „piątki” wielu mieszkańców narzeka na brak dogodnego połączenia ze Starym Miastem. Czy nie warto stworzyć nowej linii tramwajowej? Niestety środki, które mogłyby pójść na ten cel przyczyniając się do wzrostu liczby pasażerów zasilą obniżki cen biletów. Propozycje radnych PiS nie są kompleksowe i tylko z częścią z nich mogę się zgodzić. Wielokrotnie podkreślana była wartość rodziny (500+ itd.) dlaczego więc w tych propozycjach nie ma np. biletu rodzinnego? Nie ma też mowy o bilecie przystankowym – komentuje radny Robert Turlej.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register