Będąc kierowcą pewnie nie raz zdarzyło się Ci się narzekać na rowerzystów. Będąc rowerzystą pewnie nie raz zdarzyło Ci się narzekać na kierowców. Przypomnienie zasad dla rowerzystów.
Rowerzyści powinni poruszać się po ścieżkach rowerowych, a jeśli nie ma ścieżki – poboczem drogi.
Po jezdni można jechać tylko wtedy, gdy nie ma ani ścieżki dla rowerów ani pobocza, albo gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Jadąc po ulicy należy trzymać się blisko prawej krawędzi pasa ruchu. Szykując się do skrętu w lewo, należy zjechać do osi jezdni.
Na ciągach pieszo-rowerowych zasady poruszania się są następujące:
– niebieski okrągły znak, na którym symbol roweru i pieszego oddzielone są kreską poziomą, oznacza, że jedni i drudzy poruszają się tym samym torem, ale pieszy ma pierwszeństwo,
– jeśli oba symbole oddzielone są kreską pionową, oznacza to drogę dla rowerów położoną obok drogi dla pieszych. Każdy powinien poruszać się po swojej stronie, najczęściej oddzielonej linią.
Po chodniku można jechać tylko w kilku określonych przypadkach:
gdy jedziemy z dzieckiem poniżej 10 roku życia kierującym rowerem,
gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu na jezdni.
Nie przejeżdża się rowerem przez ulicę po przejściach dla pieszych. Jeśli chcemy skorzystać z takiego przejścia należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.
Piesi mogą iść po ścieżce rowerowej tylko gdy przy drodze nie ma chodnika ani pobocza, albo nie możecie z nich skorzystać. Jeśli piesi (z wyjątkiem niepełnosprawnych) korzystają z drogi dla rowerów, są zobowiązani ustąpić miejsca rowerzystom.
ʀᴏᴡᴇʀᴢʏꜱᴛᴀ ᴍᴀ ᴘɪᴇʀᴡꜱᴢᴇɴ́ꜱᴛᴡᴏ ɴᴀ ᴘʀᴢᴇᴊᴇᴢ́ᴅᴢɪᴇ ʀᴏᴡᴇʀᴏᴡʏᴍ, ale tylko wtedy, jeśli jest na drodze z pierwszeństwem. Należy pamiętać, że droga rowerowa, znajdująca się poza jezdnią, jest częścią drogi. Mówiąc wprost, gdy samochód skręca w drogę poprzeczną, przecinając drogę jadącemu na wprost rowerzyście, musi ustąpić mu pierwszeństwa przejazdu.
W innych sytuacjach wjeżdżający na przejazd rowerowy ʀᴏᴡᴇʀᴢʏꜱᴛᴀ ɴɪᴇ ᴍᴀ ᴘɪᴇʀᴡꜱᴢᴇɴ́ꜱᴛᴡᴀ ᴘʀᴢᴇᴅ ɴᴀᴅᴊᴇᴢ̇ᴅᴢ̇ᴀᴊᴀ̨ᴄʏᴍɪ ꜱᴀᴍᴏᴄʜᴏᴅᴀᴍɪ. Dotyczy to np. sytuacji, kiedy cyklista chce przeciąć drogę z pierwszeństwem przejazdu. Mimo że jest przejazd rowerowy to rowerzysta może na niego wjechać dopiero wtedy gdy nic nie nadjeżdża, bądź kierowca samochodu go przepuści.
Nie jest więc tak jak z pieszymi, którzy mają pierwszeństwo wchodząc na pasy. Dodać jednak należy, że rowerzysta będący już na przejeździe dla rowerów ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem.
Zatrzymywanie się i parkowanie na drogach dla rowerów i ciągach pieszo-rowerowych jest zabronione.