Teatr Baj na praskich podwórkach w każdą sobotę

W lipcu praskie podwórka odwiedza Praska Dorożka Teatralna. Z kolorowego samochodu, z żyrafą na przedzie i chorągwiami na dachu, wysiedli aktorzy, a potem odbyła się premiera spektaklu „W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Sebastiana Świądra. W każdą sobotę.

Przyjazd dorożki poprzedziła praca animatorów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z kolei od zakończenia spektaklu przez następne dni dzieci z podwórka, na którym pojawiła się w weekend Praska Dorożka Teatralna, biorą udział w warsztatach, dzięki którym nauczą się, jak ze zwykłych przedmiotów – desek, kapsli, butelek, klapka – daje się zrobić teatr.

Premierę „W kole” można określić niezwykłą nie wyłącznie z uwagi na miejsce, w którym się odbyła. Sztuka ta, napisana przez jedną z najbardziej uznanych żyjących poetek w kraju, powraca do teatru po ponad czterdziestu latach przerwy – tym razem nie na tradycyjnie rozumianej scenie teatralnej, lecz w przestrzeni podwórka, w miejscu, które stanowi podskórny nerw świata kreowanego przez poetkę.
Koło, magiczny obszar zakreślany na podwórku dziecięcą ręką, staje się dla bohaterów spektaklu miejscem inicjacji w skomplikowany system reguł porządkujących wspólne życie. Koło jest jednak przede wszystkim miejscem niczym nieskrępowanej kreacji i dziecięcej wyobraźni. Spektakl stawia pytanie: czy lepiej pozostać w kole oddzielnie i budować swój świat w pojedynkę, czy otworzyć je na obecność innych, która zaciera jasne i wyraźne podziały między „ty” i „ja”.

Spektakle „W kole”, grane w kameralnej atmosferze dla mieszkańców praskich podwórek, z założenia zamknięte dla szerokiej publiczności, są swoistą podróżą. Celem tej podróży jest zbudowanie relacji między Teatrem Baj i jego dziecięcymi widzami, co istotne: nie tylko relacji artystycznej, lecz przede wszystkim relacji sąsiedzkiej. Praska Dorożka Teatralna oznacza bowiem nie tylko opuszczenie murów teatru i granie spektakli na terenie sąsiadujących z teatrem podwórek, ale przede wszystkim zbudowanie z dziećmi i ich otoczeniem mocnej więzi, w której równie ważne są obie strony relacji.

Prezentacje spektaklu odbywają się w soboty do 30 lipca i są częścią projektu Praska Dorożka Teatralna realizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, którym objęta jest warszawska Praga.

 

źródłO: kulturalna.warszawa.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register