Teatr w Elblągu przejdzie modernizację. Co się zmieni?

Teatr im. A. Sewruka dzieli budynek z Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Elbląski teatr pozyskał 4,5 mln złotych ze środków unijnych i wkrótce rozpocznie się jego rozbudowa i remont.

Stworzenie oddzielnego, niezależnego i reprezentacyjnego wejścia do Teatru, wdrożenie rozwiązań zwiększających komfort odbioru spektakli, poprawa warunków pracy poprzez modernizację zaplecza teatralnego, wykorzystanie „eko-energii”, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych – to główne założenia rozbudowy i remontu Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Instytucja kultury pozyskała na tę inwestycje ponad 4,5 mln złotych ze środków unijnych.

Widz jest najważniejszy

Teatr im. A. Sewruka w Elblągu dzieli budynek z Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Obecnie obie instytucje korzystają z wejścia głównego. Po zakończeniu realizacji inwestycji Teatr będzie miał oddzielne i reprezentacyjne wejście od ulicy – brzmi doskonale – Teatralnej. Dzięki temu widzowie, którzy wybierają się na spektakl grany na Dużej lub Małe Scenie będą wchodzić tym samym wejściem. Dzięki rozbudowie obiektu zwiększy się nie tylko przestrzeń foyer obu scen, szatni czy toalet, ale również pojawią się windy, dzięki którym poprawi się komfort widzów starszych i osób niepełnosprawnych.

Zrobimy Wam scenę!

Dzięki planowanej rozbudowie prawie dwukrotnie powiększy się Mała Scena, która – choć nazwy nie zmieni – stanie się w praktyce sceną kameralną. Dziś na widowni mniejszej sceny może zasiąść około 80 osób, a po zakończeniu inwestycji sala kameralna pomieści nawet 200 widzów. Ponadto, powstanie sala prób, która ułatwi prace nad przygotowywaniem spektakli, a także sala edukacji teatralnej, w której bezkolizyjnie będą mogły odbywać się warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Rozbudowa pozwoli również poprawić warunki pracy m.in. realizatorom, technikom, akustykom. W trakcie realizacji inwestycji zostaną wykonane również wszelkie prace związane z przebudową sieci zewnętrznych i przyłączy, a także termomodernizacją istniejących elewacji czy wymianą stolarki okiennej.

OZE odegra swoją rolę

Teatr zdecydował się również na zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Na dachu zostanie zamontowanych 40 paneli fotowoltaicznych, dzięki którym instytucja będzie korzystać z „eko-energii”. To pozwoli również w przyszłości na wypracowanie oszczędności w zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Ugraliśmy kolejne środki

Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru pochłonie 6,6 mln złotych. Ponad 4,5 mln Teatr pozyskał ze środków unijnych. Ale to nie koniec inwestycji „u Sewruka”. Z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego instytucja otrzymała dofinansowanie ponad 250 tys. złotych na realizację innych zadań inwestycyjnych. Dzięki tym środkom będzie możliwe m.in. zmodernizowanie systemu wentylacji Dużej Sceny wraz z wymianą systemu klimatyzacji, zmodernizowanie systemu interkomowego Dużej Sceny, kompleksowy remont pralni, czy montaż systemu wentylacji w pracowni malarsko-bufatorskiej i stolarskiej. Wszystkie inwestycje, które zaplanował Teatr im. A. Sewruka w Elblągu mają podnieść jakość realizowanych produkcji, poprawić warunki do odbioru spektakli, warunki pracy i przede wszystkim komfort widzów.

Na zdjęciu: wizualizacja wejścia głównego, które docelowo ma mieścić się od strony ul. Teatralnej

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register