Ten zabytkowy budynek „rozpada się”. Potrzebny jest kosztowny remont

Zabytkowy zespół budynków Biblioteki Elbląskiej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Prace mają zakończyć się do jesieni 2019 r., a ich koszt szacowany jest na ponad 7 mln zł, z czego większość to dofinansowanie z UE.

Jak powiedział PAP Dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński wykonanie prac remontowych jest niezbędne ze względu na stan techniczny obiektu. Przypomniał, że siedziba biblioteki mieści się w budynkach dawnego XIII-wiecznego kompleksu szpitalnego i kościoła św. Ducha, który należy do najstarszych zabytkowych obiektów w regionie i jest historyczną wizytówką miasta.

Dodał, że budynki stoją blisko rzeki Elbląg, więc wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, a poprzednie prace restauracyjne wykonano w latach 70. ub. wieku. – W tej chwili rozszczelniają się średniowieczne przypory, są wypłukiwane łuki nad drzwiami, wykruszają się gotyckie cegły w przyziemiu – mówił.

W ramach remontu zaplanowano odnowienie elewacji, osuszenie i zabezpieczenie murów przed wilgocią, wymianę pokrycia dachów, stolarki okiennej i drzwiowej, a także iluminację obiektu od strony północnej. Średniowieczne mury na dziedzińcu będą poddane konserwacji, a sam dziedziniec odwodniony, oświetlony i zagospodarowany.

Gotyckie podziemia zostaną zaadaptowane do celów wystawienniczych. Po zakupie wyposażenia będzie tam prezentowana interaktywna wystawa dawnej książki i prasy „Elkamera”. Ekspozycja będzie poświęcona najcenniejszym rękopisom, starodrukom i inkunabułom ze zbiorów biblioteki, a także historii jej zabytkowej siedziby oraz Kanału Elbląskiego.

Rzeczniczka elbląskiego urzędu miasta Joanna Urbaniak powiedziała PAP, że w przetargu na prace budowlane zgłosiły się dwie firmy, z których jedna zaproponowała cenę poniżej kwoty 7,3 mln zł, którą zamierza przeznaczyć na ten cel inwestor. Jak mówiła, oferty będą analizowane, co potrwa zapewne kilkanaście dni. Magistrat liczy, że uda się wybrać wykonawcę już w tym przetargu, a remont zakończy się do 31 października 2019 r.

Wartość całego projektu remontu, adaptacji, a potem unowocześnienia form działalności i wyposażenia biblioteki szacowana jest na 9,3 mln zł, z czego 7,9 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.

Biblioteka Elbląska jest jedyną placówką w woj. warmińsko-mazurskim, której ponad 9 tys. woluminów (rękopisy, inkunabuły, stare druki z XVI-XVIII w.) zostało zaliczonych do narodowego zasobu bibliotecznego zawierającego najcenniejsze polskie zbiory.

Zabytkowy księgozbiór Biblioteki Elbląskiej powstał na bazie biblioteki, która od 1601 r. działała przy Gimnazjum Elbląskim. Z czasem swoje księgozbiory do biblioteki zaczęli przekazywać mieszczanie, dlatego wiele woluminów zawiera ekslibrisy.

Źródło: Onet.pl/PAP

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register