Tłusty Czwartek – jakie pączki mają najmniej kalorii?

Dziś Tłusty Czwartek, co oznacza iż będziemy tradycyjnie jedli pączki lub faworki. Albo jedno i drugie. Niektórzy mogą jeść te słodkie przysmaki bez przykrych konsekwencji. Inni muszą jednak uważać i liczyć kalorie. Jakie więc pączki są najmniej kaloryczne, i czy takie w ogóle istnieją? Co zrobić, aby spalić nadmiar „słodkich kalorii”?

Tłusty czwartek bez pączków? Nie! Niektórzy nawet twierdzą, że nie spróbowanie tego dnia pączka przynosi pecha. Jak wybrać tego, który ma najmniej kalorii?

Jeden pączek ma ok. 300 kalorii. Jeżeli chcemy zjeść dietetyczne pączki to najlepiej wybrać upieczone.

– Jeżeli natomiast wolimy tradycyjne pączki to najmniej kaloryczne będą te z konfiturą różaną posypane cukrem pudrem. Zdecydowanie więcej kalorii będzie miał pączek z czekoladą i lukrem – mówi Justyna Mizera, dietetyk sportowy, autorka bloga www.zMizerami.pl.  – Żeby spalić jednego pączka powinniśmy przez co najmniej 30 minut truchtać lub 40 minut jeździć na rowerze.

Nawet gdybyśmy w tłusty czwartek chcieli sięgnąć po mniej kaloryczny smakołyk, to tradycja nie daje zbyt dużych możliwości manewru. Niewiele da zastąpienie pączków równie popularnymi faworkami.

– Nie ma wyższości faworków nad pączkiem. Są one bardzo zbliżone pod względem wartości kalorycznej – zaznacza dietetyk, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Swą wysoką kaloryczność pączki „zawdzięczają” przede wszystkim tłuszczom. Tradycyjne pączki smażono wyłącznie na smalcu, co do dziś praktykuje się w niektórych domach.

Dr Jarosz podkreśla jednak, że osoby dbające o linię muszą zwrócić uwagę również na to, czym pączek jest nadziany i polany. – Dodając lukier i nadzienie możemy zwiększyć wartość kaloryczną pączka nawet do 350 kalorii, podczas gdy zwykły ma ich około 250 – ostrzega. – Najmniej kaloryczne są pączki bez nadzienia. Wszystkie dodatki – dżem, powidła czy budyń – podniosą jego kaloryczność.

Chcąc ograniczyć kalorie najlepiej nie prószyć pączków dodatkowo cukrem i nie polewać lukrem. – Jeśli jemy pączki z nadzieniem, to lepiej zrezygnować z lukru. Jeśli z lukrem, to już bez nadzienia – radzi dietetyk.

Co jednak zrobić gdy przesadziliśmy z liczbą zjedzonych kalorii? – Możemy wypić trochę anyżku czy mocniejszą gorzką herbatę, a w następnym dniu wstrzymać się od jedzenia tłustych potraw. Jednak nie oznacza to, że musimy przestać jeść – zaznacza dr Jarosz.

Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

 

1 komentarz

  • Anna Reply

    8 lutego 2018 at 16:00

    Jakie pączki mają najmniej kalorii? Przecież to proste – te niezjedzone 😉

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register