To będzie trudny budżet Elbląga

Trudny, ale rozwojowy. Tak o przygotowanym projekcie budżetu miasta na rok 2021 mówili dziś Prezydent Witold Wróblewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk podczas zdalnej konferencji prasowej.

Zbilansowanie budżetu miasta na rok 2021 nie było łatwe z uwagi na zmniejszenie dochodów, spowodowane polityką rządu, a także braki pełnego finansowania zadań zleconych przez Państwo.

– To już kolejny rok, kiedy uszczuplane są budżety samorządów. Przypomnę Państwu, że już przy konstrukcji budżetu na 2020r. nastąpiło bardzo duże ograniczenie zadań, szczególnie przedsięwzięć o charakterze rozwojowym, na kwotę ok. 42 mln zł. Było ono następstwem głównie zmiany przepisów prawnych, w tym: podwyższenia wynagrodzenia minimalnego, obniżenia dochodów w wyniku zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku dochodowym od osób prawnych, podwyższenia opłaty za odprowadzanie wód opadowych oraz w związku z brakiem wystarczającego zabezpieczenia zadań oświatowych z subwencji oświatowej. W trakcie roku budżetowego 2020 następował dalszy ubytek w dochodach Miasta na kwotę ponad 50 mln zł., między innymi z tytułu braku zabezpieczenia podwyżek dla nauczycieli od 1.09.2020 r.
w wysokości 6%,, zmniejszenia w trakcie roku subwencji oświatowej, zwiększenia dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych, czy zmniejszenia wpływów budżetowych wskutek istniejącego stanu zagrożenia epidemicznego „COVID – 19”.Łączny ubytek w dochodach, wskutek wprowadzonych przez Rząd zmian ustawowych wynosi ok 100 mln zł. Biorąc pod uwagę obowiązujące wartości inwestycji, budowa wiaduktu na Zatorze kosztowałaby ok. 50 mln zł. Tak więc z utraconych dochodów możliwe byłoby wybudowanie dwóch takich wiaduktów  – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

Obecne zapowiedzi rządu w sprawie kolejnych zmian w przepisach prawnych spowodują dalsze zmniejszenie dochodów Miasta. To problem nie tylko Elbląga, ale wszystkich samorządów.  Szacuje się, że łącznie samorządy lokalne stracą w 2021 roku ok. 2,5 mld zł.

–  Aby nie zahamować rozwoju gospodarczego w mieście, a jednocześnie wykorzystać możliwości pozyskania funduszy unijnych i rządowych, planujemy emisję obligacji komunalnych w wysokości 18 mln zł. Da nam to możliwość pozyskania dodatkowych kilkudziesięciu milionów złotych na miejskie inwestycje. Ponadto planujemy dalszą spłatę rat kredytowych wynikający z planu restrukturyzacji zadłużenia. Pragnę zaznaczyć, że budżet na rok 2021 będzie trudny, ale rozwojowy. Jest to kolejny budżet, który staramy się realizować tak, aby jego skutki w jak najmniejszym stopniu dotyczyły mieszkańców. Nie sięgamy po proste środki w postaci podwyżek. Szukamy możliwych rezerw. Budżet na 2021 zakłada jedynie wzrost podatku od nieruchomości – tylko o wskaźnik inflacji. Nie zakładamy jednak wzrostu innych podatków i opłat lokalnych w tym czynszu, śmieci, czy cen biletów – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

– Ideą samorządu są mieszkańcy i ich potrzeby. Wiemy jednak jak trudno skonstruować budżet, przy różnych potrzebach, przy różnych inicjatywach, które podejmują radni. Myślę, że tu ten udział radnych w konstruowaniu tego co byśmy chcieli zmieniać jest duży.  Przez zabezpieczenie środków na realizację Budżetu Obywatelskiego widzimy też jakie są potrzeby mieszkańców Elbląga.  Budżet, który został złożony będzie oczywiście podlegał jeszcze dyskusji.  Zapraszam już dziś na prezentację projektu budżetu na rok 2021, która odbędzie się w formie zdalnej 8 grudnia br. o godz. 15.30, po to byśmy mogli poznać szczegóły tego budżetu – mówił Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Budżet 2021 w liczbach
Projekt budżetu na 2021r. zakłada:

  • budżet w wysokości 737 722 260 zł,
  • dochody – 713 366 449 zł, tj. wzrost dochodów o 0,84% w stosunku do przewidywanego wykonania 2020r.
  • wydatki – 733 066 114 zł, tj. wzrost o 0,79% w stosunku do przewidywanego wykonania 2020r.

w tym:
•    wydatki majątkowe – 55 027 630 zł
•    wydatki inwestycyjne – 33 850 391 zł.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register