To była bestialska zbrodnia. 78 lat temu sowieci zamordowali polskich oficerów

Pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości poświęcone 78. rocznicy Mordu Katyńskiego. Hołd zamordowanym oddali przedstawiciele władz województwa, miasta, wojska i służb mundurowych, środowiska kombatanckie oraz młodzież szkolna.

Uroczystość rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem od odśpiewania hymnu państwowego, chwilę później do zebranych zwrócił się wiceprezydent Jacek Boruszka:

„Gromadzimy się dziś pod Krzyżem Katyńskim, aby wspominać Polaków, którzy 78. lat temu zostali bestialsko zamordowani przez sowieckich oprawców i pochowani w zbiorowych, bezimiennych grobach, a ich losy pozostawały nieznane przez długie lata. Dziś wracamy do przyczyn całej tej tragicznej historii i przywołujemy pamięcią wyjętych spod prawa, których jedyną winną był fakt, że byli Polakami. Elity, które reprezentowali mordowano, ponieważ to w nich silnie zakorzeniona była miłość do Ojczyzny. Miłość, która prowadziła do walki o niepodległość.

Tragedia Zbrodni Katyńskiej jest dla Nas tym boleśniejsza, że rozgrywa się na wielu płaszczyznach. To tragedia mordowanych ludzi, ból najbliższych rodzin, które nie zobaczyły już więcej swoich bliskich, a także tragedia całego polskiego narodu, kiedy giną Ci, na których Polska mogła liczyć w chwilach próby. Wreszcie, Zbrodnia Katyńska była tym tragiczniejsza, że zamiast głośno o niej mówić – najpierw stała się przedmiotem manipulacji między hitlerowskimi Niemcami i sowiecką Rosją, a  przez kolejne dziesięciolecia PRL-u zatajana była o niej prawda. Jednak mimo wielu propagandowych zabiegów oficjalna wersja nie mogła się utrzymać, kiedy żywymi świadkami tej Zbrodni były tysiące ludzi, którzy stracili swoich najbliższych.

Po dekadach przemilczanej historii naszą powinnością, również powinnością elblążan, jest pamiętać o tamtych wydarzeniach. Powtarzajmy więc kolejnym pokoleniom prawdę o Katyniu, jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Ta historyczna prawda niech będzie również dla nas czytelnym znakiem, aby taka tragedia nie miała już nigdy więcej miejsca. W sposób szczególny łącze się dziś z rodzinami katyńskimi, które straciły swoich bliskich, przede wszystkim zaś chylę dziś czoła przed Tymi, którzy zginęli w lasach katyńskich i pozostałych miejscach sowieckiej kaźni. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!”

Marek Pruszak Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu przypominał natomiast, że o Katyniu w powojennej, komunistycznej Polsce zakazano mówić, ale mówiono o tym w domach, w polskich rodzinach, a Zbigniew Herbert pisał – tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć.

– Na tych guzikach były polskie orzełki – dodał Marek Pruszak, który podziękował również za obecność pocztom sztandarowym wystawionym przez elbląskie szkoły, przedszkolakom i elbląskim kombatantom: – Dla najmłodszych elblążan to pierwsze lekcje patriotyzmu – mówił przewodniczący Rady Miejskiej.

Uroczystość zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz składanie wieńców i kwiatów pod Krzyżem i tablicą.

 
 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register