To była pierwsza Konstytucja w Europie

Mija 227 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się od mszy św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela z udziałem prezydenta Andrzej Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W południe prezydent wygłosi przemówienie na pl. Zamkowym.

Także w Wilnie, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja odbędzie się uroczyste posiedzenie litewskiego Sejmu z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek.

Zaplanowano też złożenie kwiatów na cmentarzu na Rossie w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego oraz uroczystą mszę świętą w kościele Ducha Świętego w Wilnie, z udziałem zespołu Mazowsze.

Obchody w Elblągu:

godz. 11:30 – Msza św. w Katedrze p.w. Św. Mikołaja w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga, po Mszy św. ciąg dalszy na placu przy Katedrze:

odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,

przemówienia okolicznościowe,

pokaz musztry paradnej w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Wojskowej,

występ zespołu młodzieżowego z programem pieśni i piosenek patriotycznych Moja Niepodległa.

Uchwalony 3 maja 1791 roku akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ta “ustawa rządowa” zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

źródło: PAP.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register