To była profesjonalna akcja ratunkowa. Strażacy ewakuowali 100 osób z wieżowca

Powracamy do tematu pożaru mieszkania w wieżowcu przy ul. Malborskiej. Tym razem mamy relację samych strażaków, którzy na 9 piętrze obiektu walczyli z ogniem i ewakuowali 100 osób z budynku. Akcja została przeprowadzona szybko i sprawnie. Co najważniejsze, obyło się bez ofiar.

17 maja 2017 roku około godziny 21:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania w jednym z wieżowców przy ulicy Malborskiej.

Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar mieszkania w fazie rozwiniętej. Z okna na IX piętrze widoczne były intensywne płomienie i kłęby gęstego dymu. Część mieszkańców zdołała opuścić swoje mieszkania jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia i niezwłocznie rozpoczęli akcję gaśniczą.

Podano dwa prądy wody w natarciu do palącego się mieszkania. Jeden prąd wody poprzez klatkę schodową, a drugi z zewnątrz przy użyciu 37-metrowej drabiny mechanicznej. Równolegle z akcją gaśniczą strażacy wspierani przez policjantów prowadzili ewakuację mieszkańców z budynku. Na ostatnich piętrach wieżowca panowało bardzo duże zadymienie, w związku z tym strażacy przy użyciu dwóch wentylatorów i wykonanego wcześniej otworu na ostatniej kondygnacji prowadzili wentylację nadciśnieniową (oddymianie).

Pożar został ugaszony po koło 15 minutach. Dalsze działania polegały na usunięciu z pogorzeliska rozgrzanych i tlących elementów wyposażenia oraz na dokładnym sprawdzeniu lokalu kamerą termowizyjną. Po dokładnym przewietrzeniu klatki schodowej i sprawdzeniu poziomu tlenku węgla miernikiem wielogazowym, pozwolono mieszkańcom wrócić do swoich lokali.

 

 

W działaniach łącznie brało udział 6 zastępów PSP z JRG 1 i JRG 2, tj. 19 strażaków, policja, ZRM oraz pogotowie energetyczne. Ostatni zastęp PSP opuścił miejsce zdarzenia około godziny 00:30. Podczas pożaru nikt nie ucierpiał.

Po zakończeniu akcji przez strażaków, swoje czynności rozpoczęli elbląscy policjanci, którzy tym razem dość szybko ustalili przyczynę pożaru.

– Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieszkali w lokalu, w którym doszło do pożaru. W rozmowie z policjantami przyznali się do tego, że wcześniej pili alkohol, ale nie wiedzą jak doszło zapalenia się mieszkania. Policjanci zbadali ich alkotestem. Okazało się, że 39-latek ma 1,10 promila a starszy z mężczyzn 1,60 promila alkoholu w organizmie. Policja będzie wyjaśniać okoliczności zdarzenia czyli to jak doszło do pożaru – mówi podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register