To mogło skończyć się tragicznie. Zobacz co zrobił ten rowerzysta

Policjanci wielokrotnie zwracają uwagę, że wielu rowerzystów nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego. Najczęstszym przewinieniem jest przejeżdżanie przez rowerzystów przez przejścia dla pieszych. Jednak nie tylko…

Na filmie zamieszczonym przez jednego z elblążan widać jak rowerzysta wjeżdża wprost przed jadące samochody na ul. Teatralnej i łamie przynajmniej kilka przepisów ruchu drogowego.

Autor filmu informuje, że materiał jest z września br. Data na filmie nie jest prawidłowa.

Rowerzysta ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem?

Kierowca, który skręca w drogę poprzeczną musi pamiętać o obowiązku przepuszczenia rowerzysty, który przecina mu drogę (porusza się na wprost). W tym przypadku nie ma znaczenia, czy rowerzysta jedzie po ścieżce czy po chodniku. W przypadku zderzenia z rowerzystą winnym zdarzenia będzie kierowca, ponieważ nie ustąpił pierwszeństwa.

Jazda rowerem w korku, omijanie i wyprzedzanie pojazdu w ramach jednego pasa ruchu – jest dozwolone.

Jazda rowerem po chodniku, zamiast po ulicy. Czy jest to dozwolone?

Jeżeli brak jest drogi dla rowerów, to rowerzyści są zobowiązani poruszać się po jezdni. Jazda chodnikiem przez kierującego rowerem jest dozwolona tylko w sytuacjach kiedy:

– opiekuje się dzieckiem na rowerze do lat 10,

– dozwolona prędkość dla samochodów jest większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości,

– gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Oświetlenie roweru. Jakie powinno być i czy jest obowiązkowe?

Rowery poruszające się w nocy oraz w tunelu muszą być oświetlone. Przepisy wymagają, aby rower był wyposażony w światła z przodu (światło białe lub żółte) i z tyłu (światło czerwone) oraz czerwony odblask z tyłu. Oświetlenie rowerowe nie jest wymagane w dzień.

Rowerzysta może wyprzedzać z prawej strony?

Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić.

Rowerzysta na przejściu. Zsiadać czy przejeżdżać?

– Rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych – tłumaczy podkom. Wojciech Skrobotun zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Ma on obowiązek zsiąść z roweru i go przeprowadzić. Jeśli chce jechać musi poszukać przejazdu dla rowerów.

Droga szybkiego ruchu – nie dla rowerów?

Rowerzyści nie mogą korzystać z autostrady oraz drogi ekspresowej. Dotyczy to również przypadku poruszania się przez cyklistę jedynie pasem awaryjnym lub poboczem.

Jazda obok siebie. Możliwe czy nie?

Przepisy dopuszczają jazdę rowerów obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Kierowca, który chce wyprzedzić cyklistów musi zachować od nich bezpieczny odstęp i pamiętać o zakazie najeżdżania na linię ciągłą.

Zaufanie tak, ale ograniczone

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo ufać, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów. Muszą jednak liczyć się z tym, że tak, niestety, nie będzie. Może się zdarzyć, że inni użytkownicy drogi nie będą się stosować do przepisów w sposób rozmyślny lub przez przypadek. Zaufanie do innych musi więc być ograniczone i dlatego tak ważne jest zachowywanie szczególnej ostrożności. Rowerzysta jadący jezdnią zawsze powinien bacznie obserwować, co dzieje się na trasie.

5 komentarzy

 • Zenon Reply

  2 października 2018 at 18:27

  Ale o co wam chodzi? Jakie przepisy złamał rowerzysta? Wymusił na kimś pierwszeństwo? Pod jakie samochody wjechał jak nagrywający był od niego dobre 200 metrów i innych pojazdów tam nie widać? Wyjechał z drogi podporządkowanej, skrzyżowanem zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Nie macie o czym pisać już?!

  • Gru Reply

   3 października 2018 at 01:41

   Wpierniczył się wielokrotnie na czerwonym. Najpierw na skrzyżowaniu od strony ul Teatralnej, później na przejściu dla pieszych. Trzeba iść do okulisty jak ktoś nie widzi czerwonych świateł. Dodatkowo jak jest ulicy rowerzysta powinien mieć włączone światła a BMX raczej ich nie ma.

  • Gru Reply

   3 października 2018 at 01:44

   I nie 200 metrów lecz około 10 /jakby był 200 metrów od tego skrzyżowania to byłby przy Zusie/.

 • Naczelnik Reply

  3 października 2018 at 05:55

  Policjanci z ruchu drogowego zamiast chwalić się jak dobrze znają prawo, to może by się w końcu wzięli za rowerzystów, zrobiliby jakąś akcję rowerzysta to może by się to ukruciło. Płk Dąbka, 12 Lutego, Hetmańska, notorycznie rowerzyści slalomem między pieszymi. Tak samo z pieszymi idącymi po drodze rowerowej.

  • zuzia Reply

   3 października 2018 at 18:10

   Zgadzam sie z Toba,ieszkam na Zawadzie i lamanie prawa przez rowerzystow to tutaj normalnosc.A Policja? no coz przejada i pojada he,he.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register