To największa i jedna z najważniejszych inwestycji w Elblągu

Trwa realizacja projektu pn. “Modernizacja gospodarki ściekowej w aglomeracji Elbląg”. To największa i jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście. Wartość prac to prawie 208 mln złotych, z czego 107 mln stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z prowadzonych robót budowlanych.

–  Realizujemy potężny zakres merytoryczny. W ramach tej inwestycji, przewidujemy szereg zadań.  Najważniejszym jest zmodernizowanie oczyszczalni ścieków, ale oprócz tego przewidujemy też modernizację trzech przepompowni oraz pewne odcinki kanalizacji sanitarnej. Przypomnę, że jeszcze nie tak dawno na sesji Rady Miasta dyskutowaliśmy o tym. Była dyskusja na temat wyceny ścieków i możliwości skorzystania z pożyczki przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji bo tak naprawdę, jeżeli nie uzyskalibyśmy ponad stu milionów złotych z funduszy unijnych i oczywiście niskooprocentowanych pożyczek to z budżetu miasta ta inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania w takim zakresie. A niestety stan techniczny tego obiektu był już bardzo zły – informuje prezydent Witold Wróblewski.

– Jest to oczyszczalnia, która była budowana w latach 70, 80, 90 czyli w tych latach, kiedy jakość budowania była niska, dodatkowo agresywne środowisko plus ponad 30 lat eksploatacji bo przypomnę, że mechaniczna część oczyszczalni była uruchomiona w 1987 roku, to wszystko wpłynęło na stan techniczny tego obiektu – podkreśla Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

Prace modernizacyjne odbywają się bez przerywania pracy oczyszczalni ścieków

– Oczyszczalnia przez cały czas musi spełniać wyśrubowane wymagania technologiczne dla ścieków oczyszczonych i cała technologia prac została tak pomyślana i musi być tak przeprowadzona, żeby jakość ścieków odprowadzanych do rzeki Elbląg nie pogorszyła się poniżej warunków pozwolenia wodnoprawnego – mówi Andrzej Kurkiewicz.

Mimo trudnych warunków, na które nałożyła się pandemia koronawirusa prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonawcą zadania dot. przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej jest warszawska firma  INSTAL.

– Jest rozpoczętych kilkadziesiąt frontów robót, to znaczy jest w trakcie realizacji kilkadziesiąt nowych obiektów, są układane sieci podziemne, są modernizowane obiekty, także te prace, te roboty są tutaj prowadzone w wielu miejscach – zaznacza Przemysław Marszałkowski, inżynier kontraktu.

Jak dodaje Łukasz Skrzypczak, przedstawiciel firmy INSTAL, na ten moment modernizowany jest ciąg ściekowy, między innymi bioreaktor, który został opróżniony ze ścieków i montowane są na nim urządzenia technologiczne. Po zakończeniu montażu będzie możliwe uruchomienie tego ciągu i tym samym opróżnienie kolejnego bioreaktora do modernizacji.

– Jestem zadowolony, bo jest wszystko zgodnie z grafikiem, nie ma w tej chwili większych perturbacji. Cieszę się, że zima jest mało zimowa, że budowlańcy mogą realizować prace – mówi rezydent Witold Wróblewski.

Wartość całego projektu wynosi 207.704.736,67 zł, a kwota dofinansowania ze środków unijnych to 107.226.173,45 zł. Pozostała kwota to pożyczka z NFOŚiGW oraz środki własne EPWiK.

Zgodnie z kontraktem termin realizacji przebudowy oczyszczalni ścieków to 30 czerwca 2022 roku.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register