To niebezpieczne skrzyżowanie wkrótce zniknie. Pojawi się rondo!

Rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania ulic Łęczycka, Rawska, Grottgera. 8 i 9 maja wprowadzana będzie tymczasowa organizacja ruchu na w/w skrzyżowaniu na czas trwania robót (zwężenie pasów ruchu i ograniczenie prędkości).

Zmiany obowiązywać będą przez okres około 3-4 tygodni, do czasu realizacji docelowego układu drogowego wraz z nową organizacją ruchu na „ruch okrężny”.

Właściwe rozpoczęcie robót planowane jest na 9 maja br., a ich zakończenie na 30 maja br. (przed świętem Bożego Ciała).

Zakres robót będzie obejmował: zawężenie wlotów na w/w skrzyżowaniu do jednego pasa ruchu, zmianę lokalizacji istniejących przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania z pełnym oznakowaniem pionowym i poziomym, likwidację części wysepek z wykonaniem w ich miejscu nawierzchni bitumicznej oraz wykonanie nowych nawierzchni chodnikowych w obrębie skrzyżowania i zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu na ruch okrężny.

Od wielu lat elblążanie wskazują, że na skrzyżowaniu ul. Grottgera i Łęczyckiej powinno pojawić się rondo. Władze miasta do tej pory nie podejmowały zdecydowanych działań w tym kierunku. Jednak teraz ma się zmienić.

Wszystko za sprawą projektu uchwały o środkach budżetowych. Jeden z zapisów wskazuje, że zostanie dokonane dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł (drogi publiczne w miastach na prawach powiatu) na wykonanie ronda u zbiegu ul. Grottgera i Łęczyckiej.

Radny Robert Turlej, który od lat zabiega o takie rozwiązanie wskazuje, że niewielkie finansowanie może dotyczyć budowy tu mini ronda.  Niedawno radny wskazywał właśnie, że takie rondo byłoby tu odpowiednie.

– Do czasu, kiedy to rondo powstanie należy wprowadzić rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. Proponuję jedno z dwóch rozwiązań: ustawienie znaków STOP na wlotach (ul. Rawska) lub wymalowanie „mini ronda”. Chyba, że nic nie chcemy robić i czekamy kolejne lata, aż w tym miejscu powstanie duże rondo – mówił radny Robert Turlej.

Radny wskazuje, że takie „rondo tymczasowe” może być wymalowane na jezdni z wysepką w środku. Koszt takich działań jest, według radnego niewielki i może się zamknąć w około 8 tys. zł. Pokazuje również na filmie i zdjęciach, jak takie rozwiązanie funkcjonuje w Poznaniu.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/rondo-jest-tu-koniecznoscia-czy-powstana-rozwiazania-tymczasowe/

Prezydent Witold Wróblewski informował już wcześniej radnych, że szuka środków finansowych na budowę tego ronda. Jak się okazuje, na drodze do sukcesu stała do tej pory…klasyfikacja dwóch krzyżujących  się dróg.

– To jest skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej. Wystąpiłem do marszałka, by przekwalifikować te drogę na powiatową. To rondo na dziś z braku możliwości wsparcia finansowego nie jest zrobione. Ale pomysł z rondem tymczasowym jest ciekawy – wyjaśniał prezydent miasta.

Prezydent o zmianę klasyfikacji drogi występował już na początku 2017 roku.

 – Występujemy do marszałka województwa o zmianę kategorii drogi wojewódzkiej nr 509 na odcinku od skrzyżowania ul. Grottgera z ulicami Łęczycką i Rawską do skrzyżowania Grottgera z Grunwaldzką. Chcemy, aby była to droga powiatowa. To umożliwi nam ubieganie się o środki z programu schetynówek na budowę ronda – deklarował w lutym br. prezydent Witold Wróblewski.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register