Do niespodziewanych efektów doprowadziła akcja policji w Elblągu w ramach Niechronionego Uczestnika Ruchu Drogowego. Jak się okazuje, więcej wykroczeń w naszym mieście w tym czasie popełnili…piesi.
Jak informuje Komenda Miejska Policji w Elblągu w naszym mieście odbyły się kolejne policyjne działania NURD czyli „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego”.
Tym razem policjanci odnotowali zaledwie trzy wykroczenia, gdzie kierujący samochodem np. nie ustąpił pieszemu pierwszeństwa oraz 18 przypadków, gdzie to piesi nie zachowywali należytej ostrożności lub przechodzili przez jezdnię w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Policja realizuje akcję pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” (NURD). Kampania ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób najbardziej narażonych na obrażenia w wyniku wypadków drogowych.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to przede wszystkim piesi, rowerzyści, osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych oraz innych pojazdów niewyposażonych w systemy ochrony, takie jak pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. W zderzeniu z pojazdem mechanicznym są oni szczególnie podatni na poważne obrażenia, a nawet utratę życia.
Celem akcji NURD jest podniesienie świadomości kierowców o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności wobec pieszych i rowerzystów. Zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Edukacja pieszych i rowerzystów w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
Statystyki wskazują, że wypadki drogowe z udziałem pieszych i rowerzystów są często wynikiem: nadmiernej prędkości pojazdów mechanicznych, nieustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściach, niewłaściwego zachowania pieszych, takich jak wtargnięcie na jezdnię czy brak odblasków po zmroku, jazdy rowerzystów bez przestrzegania zasad ruchu drogowego.
Akcja „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” to istotny element strategii poprawy bezpieczeństwa na drogach w Polsce. Poprzez edukację, kontrole oraz współpracę między instytucjami, policja podejmuje skuteczne kroki w celu ochrony najbardziej narażonych uczestników ruchu. Każdy z nas, jako pieszy, rowerzysta czy kierowca, ma swoją rolę w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa na drogach. Dzięki wspólnym działaniom możemy sprawić, że ulice staną się bezpieczniejsze dla wszystkich.