To pionierska operacja. Elbląg dołączył do najlepszych w Polsce!

W Oddziale Ginekologiczno – Położniczym przeprowadzono w styczniu pierwszą laparoskopową operację przezpochwowego usunięcia macicy. Ten znaczący w działalności oddziału krok do przodu był możliwy dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu medycznego oraz dzięki ambitnemu zespołowi lekarzy pragnących wciąż doskonalić i rozwijać swoje umiejętności. Tym samym Elbląg dołączył do najlepszych polskich ośrodków ginekologicznych stosujących nowoczesne małoinwazyjne metody leczenia pacjentek.

Dnia 18 stycznia 2018 roku pod kierownictwem ordynator oddziału Hanicenty Rzepy oraz prof. Rafała Stojko z Katowic w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odbyły się warsztaty z ginekologii miniinwazyjnej. Lekarze ginekolodzy doskonalili się w takich technikach jak: histeroskopia operacyjna , hysterectomia vaginalna i hysterectomia laparoskopowa. Na czym polegają te zabiegi i jakie mogą przynieść korzyści dla pacjentek naszego szpitala?

HISTEROSKOPIA to metoda polegająca na wprowadzeniu przez pochwę  do macicy skomplikowanego urządzenia (histeroskopu) zbudowanego z optyki i  kanałów roboczych. Za jego pomocą lekarz może dokładnie obejrzeć jamę macicy, zdiagnozować przyczynę nieprawidłowych krwawień, przyczynę  trudności z zajściem w ciążę, czy rozpoznać wady macicy. Jest to zabieg, który przeprowadzamy na oddziale od 30 lat,  jednak teraz jest on jeszcze bezpieczniejszy, krótszy i lepiej przez pacjentki tolerowany dzięki nowoczesnym  dedykowanym narzędziom. Od stycznia w oddziale posiadamy nowoczesny tor wizyjny, histeroskopy i resektoskopy, dzięki czemu mogliśmy pójść o krok dalej.

Histeroskopia  coraz częściej nie jest dla nas już tylko metodą diagnostyczną. W ten mało inwazyjny sposób usuwamy polipy, mięśniaki, nieprawidłowe endometrium,  przegrody macicy  czy zrosty wewnątrzmaciczne. Cały zabieg trwa do 30 minut a pacjentka po 4 godzinach jest wypisywana  do domu. Dzięki histeroskopii wiele kobiet, które jeszcze kilka lat temu musiały mieć usuniętą macicę, może być dziś leczonych w sposób zachowawczy.

Przy niektórych schorzeniach usunięcie macicy jest jednak nieuniknione. Wtedy często pojawiają się obawy o ból, przebieg operacji i okres pooperacyjny. Pacjentki pytają nas,  kiedy będą mogły wrócić do  swoich obowiązków, do pracy, normalnego funkcjonowania czy uprawianiu sportu.

2813__1 (1) 2814__1 2815__1

Dlatego, wzorem najlepszych ośrodków w kraju, wprowadzamy i rozwijamy coraz bardziej  nowoczesne, małoinwazyjne techniki ginekologiczne. Jedną z takich metod jest przezpochwowe usunięcie macicy. Podczas styczniowych warsztatów  przeprowadzono pierwszy w naszym oddziale zabieg laparoskopowego usunięcia macicy, dzięki czemu  dołączyliśmy  do czołowych ośrodków w kraju. Jest to tytułowa operacja „przez dziurkę od klucza”.

Sam zabieg polega na wykonaniu trzech 5- milimetrowych nacięć na skórze, przez które wprowadza się narzędzia. Dzięki kamerze wprowadzonej przez jeden z portów i ośmiokrotnemu powiększeniu obrazu możemy wykonać zabieg w sposób bardzo precyzyjny. W konsekwencji zastosowania takiej metody uraz tkanek jest, jak na tak dużą operację, niewielki. Pacjentka nie wymaga dużej ilości leków przeciwbólowych,  nie wymaga znieczulenia ogólnego, mniejsza jest też utrata krwi podczas operacji, a pacjentka już w 24 godziny po zabiegu czuję się naprawdę dobrze. Kobieta po usunięciu macicy przez pochwę nie ma żadnych widocznych blizn. Najczęściej już po dwóch dobach po operacji może opuścić szpital, a okres całkowitej rekonwalescencji to tylko 4 tygodnie.

Jak widać małoinwazyjne operacje mają wiele plusów i bez wątpienia jest to przyszłość ginekologii. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie pacjentki mogą być zakwalifikowane do operacji metodą przezpochwową. Czasem, ze względu na charakter, wielkość i położenie zmian w miednicy mniejszej, bardziej właściwa i bezpieczna nadal pozostaje klasyczna hysterectomia przezbrzuszna.

Nas natomiast niezmiernie cieszy fakt, że ordynator  Oddziału Ginekologiczno –  Położniczego Hanicenta Rzepa kładzie tak duży  nacisk na rozwój i ciągłe doskonalenie umiejętności swojego zespołu. Pozwala to nam na zaoferowanie pacjentkom najnowocześniejszych metod leczenia w pełnym zakresie.

lek. Maksymilian Kurkowski
Oddział Ginekologiczno – Położniczy

 

1 komentarz

  • niki Reply

    10 lutego 2018 at 13:53

    Operacja, którą koleżanka miała w Niemczech 4lata temu w ramach zwykĺej procedury leczenia wykonywanej przez lekarzy jej lokalnego szpitala nazywana jest “pionierską”. Nie dziwię się już, że ludzie zbierają środki na operacje poza Polską.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register