To skandal. ZUS „uzdrowił” ciężko chorego elblążanina i pozwolił mu pracować

Nieuleczalnie chorego elblążanina, mimo opinii lekarzy specjalistów, komisja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu uznała za zdrowego i zdolnego do pracy. Mężczyzna z trudem się porusza i nie ma szans na wyleczenie. Jednak dla ZUS-u jest zdrowy. Jak to możliwe?

Pan Mariusz od lat zmaga się z nieuleczalną chorobą – ZZSK (Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa). Ponadto ma nadciśnienie tętnicze oraz przebyte zapalenie wątroby typu B. To wszystko powoduje, że z trudem się porusza. Nie ma nawet mowy aby mógł podjąć jakąkolwiek pracę zarobkową.

Aby zrozumieć z czym zmaga się Pan Mariusz trzeba wiedzieć, czy jest ZZSK.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK, choroba Bechterewa) to przewlekła choroba zapalna atakująca kręgosłup, powodująca jego uciążliwy ból i sztywność. Miewa zmienne nasilenie, od postaci łagodnych do bardzo ciężkich. W zaawansowanej postaci choroby w miejscu elastycznych połączeń kręgów tworzą się zespolenia kostne, powodujące postępujące ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Skutkiem jest pochylenie do przodu sylwetki ciała (tzw. kifoza) i ciężka niesprawność. Choroba może również zajmować inne stawy (np. biodro, bark) oraz różne narządy (m.in. oczy, serce i płuca). Charakterystyczną cechą ZZSK jest zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, łączących podstawę kręgosłupa z miednicą.

Wyleczenie choroby (czyli brak jej aktywności po zakończeniu leczenia) nie jest obecnie możliwe.

– Moja niepełnosprawność ogranicza moją częściową niezdolność do pracy. W 2012 roku Sąd przyznał mi prawo do renty na 3 lata, następnie w grudniu 2014 roku lekarz orzecznik ZUS przyznał mi rentę na kolejne 3 lata. ZUS wtedy nie wniósł żadnych uwag. Ostatnio w styczniu tego roku orzecznik ZUS ponownie przyznał mi rentę na 3 lata, a dzień później dostałem pismo o wniesieniu wadliwości zarzutu orzeczenia przez pediatrę – pisze nasz Czytelnik. – Lekarka ta zakwestionowała opinię swojego kolegi, przez co moim zdaniem złamała przyrzeczenie lekarskie. Podważyła jego autorytet jako lekarza. W związku z tym zostałem wezwany na Komisję Lekarską w Gdańsku. Było trzech lekarzy, wydawali się być przychylni. Jedna z lekarek wyszła do gabinetu obok do Przewodniczącej Komisji na konsultację czy przyznać mi rentę.

Jak mówi Pan Mariusz, lekarka nie domknęła drzwi i zarówno On, jak i dwie osoby, które były z elblążaninem, z uwagi na opiekę słyszeli,  jak lekarka mówi do przewodniczącej, że nie będzie podważała autorytetu lekarza ZUS w Elblągu, natomiast przewodnicząca, żeby zabrać rentę. I tak się stało.

– Dostałem orzeczenie Komisji, że jestem zdolny do pracy. To skandal, trzech lekarzy komisji pod presją swojej przewodniczącej. Z sytuacji widać, że zarówno Główny Orzecznik z Elbląga, jak i Przewodnicząca Komisji z Gdańska doprowadziły do odebrania świadczenia. To był ich główny cel, cicha polityka ZUS-u. One zakwestionowały wyrok sądu z 2012 roku oraz opinie wszystkich dotychczasowych lekarzy orzeczników. Cierpię na chorobę reumatologiczną, w której kręgosłup został całkowicie usztywniony pochylając mnie do przodu, brak całkowitej ruchomości – pisze elblążanin. – To jest śmieszne lekarz orzecznik napisał, że wyglądam „chorowicie” i mam nieprawidłową postawę, co jest prawdą. Natomiast Komisja składająca się z trzech lekarzy napisała, że mam zdrowy wygląd, prawidłową postawę oraz sprawny chód. Każdy laik zauważyłby , że jestem już cały pokrzywiony a oni napisali, że mam postawę prawidłową. Tacy lekarze powinni zostać pozbawieni prawa do wykonywania tego zawodu. Moja choroba jest nieuleczalna i ciągle postępująca ograniczając wykonywanie codziennych czynności, w tym również i pracy.

Pan Mariusz zapowiada wniesienie w tej sprawie powództwa do sądu.

My zaś wystąpimy w tej sprawie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu z żądaniem wyjaśnienia tych szokujących okoliczności.

komisja orzeczenie lekarza 1 received_933788853455535 received_933788896788864 received_933788900122197

 

3 komentarze

 • Prezes Reply

  29 stycznia 2018 at 09:58

  Przewodznicząca powinna zostac zwoloniona w trybie natychmiastowym. Bardzo dobrze, że sprawa trafi na droge sądową , tylko czekać na stosowny wyrok i wyciagnęcie odpowiendich konsekwencji co do pracowników komisji.

 • piotr Reply

  29 stycznia 2018 at 21:13

  dla swoich maja ,osobiscie znam takich co na nic nie choruja a dostaja rente .

 • Robert Reply

  30 stycznia 2018 at 08:10

  ZUS elblag super instytucja 2 lata temu prowadziłem firme zajmująca się lakierowaniem zdrowe ręce potrzebne do takiej pracy. Gdy złapałem rękę najpierw sprawdzili czy firma nie jest fikcyjna i kurczę wyszło że nie była przyjmowali przez 6miesiecy moje zwolnia aż ręka się zrosnie operacja itp nie wypłacili 1pln grali na zwłokę poszedłem do sądu i zamiast moich pieniędzy dostałem 5tys do zaplatybw sądzie oczywiście sprawa zaocznie się odbyła bez możliwość i apelacji pozdrawiam Panią Rakowska

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register