To ważny wyrok. Robert Koliński uniewinniony w starciu z ONR o „faszyzm”

Dziś zapadł wyrok w sprawie przeciwko elbląskiemu działaczowi partii Razem, Robertowi Kolińskiemu. Sąd uniewinnił działacza lewicy za porównywanie działaczy ONR do faszystów i krytykowaniu formacji żołnierzy wyklętych. Wyrok nie jest prawomocny.

Jacek Gierwatowski, działacz Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci oraz ONR poczuł się urażony komentarzami, które w Internecie zamieszczał działacz partii Razem, Robert Koliński. Członkowie tej formacji politycznej nie podobało się, że w Elblągu ONR współorganizowało ostatnio kilka uroczystości patriotycznych. Razem chciało, aby Urząd Miejski w Elblągu reagował i nie pozwalał na wydarzenia z udziałem Obozu Narodowo Radykalnego w naszym mieście.

Sprawa, która trafiła do sądu na wiosnę ubiegłego roku, została pierwotnie umorzona w czerwcu 2016 roku. Wtedy sąd uznał, że lewicowy działacz miał prawo do takiej opinii, a jego stanowisko nie wykraczało poza standardy portali społecznościowych.

Ponowne rozpatrzenie sprawy przez elbląski sąd nie przyniosło zmiany orzeczenia w tej sprawie. Robert Koliński został uniewinniony.

Jak argumentował w uzasadnieniu sędzia: „Nie ma możliwości popełnienia przestępstwa z art. 212 KK na szkodę całej grupy osób, stowarzyszenia, organizacji czy partii. Nie ma takiego orzecznictwa. Mamy na szczęście w Polsce wolność słowa, wymianę dyskusji i trzeba z tego korzystać. To jest dozwolona dyskusja publiczna”.

Zwrócił się również do oskarżyciela – Jacka Giewartowskiego: Pańska organizacja nawiązuje do przedwojennej organizacji faszystowskiej. Stosujecie te same nazwy, symbole. Falanga – to była hiszpańska organizacja faszystowska. W waszej deklaracji ideowej pojawia się idea homogenizacji społeczeństwa, czyli nacjonalizm. Mówicie o sobie „narodowcy”, co oznacza nacjonalizm, czyli poglądy bliskie faszystowskim. Oskarżony miał prawo tak o Was twierdzić na podstawie obserwacji Waszych spotkań, czy demonstracjach i eksponowaniu symboli”.

Jak informuje gdańskie wydanie „Gazety Wyborczej”, Koliński miał w komentarzach na Facebooku krytycznie nazywać ONR i Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ocenie działacza partii Razem to wydarzenie organizowały grupy „w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni”.

Taka opinia nie spodobała się Jackowi Gierwatowskiemu, miejscowemu działaczowi ONR oraz współzałożycielowi stowarzyszenia Elbląscy Patrioci. Wniósł on do sądu prywatny akt oskarżenia, a po decyzji o umorzeniu postępowania zgłosił zażalenie. Zostało ono rozpatrzone pozytywnie – sprawa wróciła do pierwszej instancji. Gierwatowski podkreślił na rozprawie, że zarówno on jak i „inni polscy patrioci” są regularnie szkalowani przez Kolińskiego. Jego zdaniem miało to wpływ na niską frekwencję podczas Elbląskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych.

W odpowiedzi działacz partii Razem powiedział, że jego opinie są tylko stwierdzeniem odwoływania się przez ONR do przedwojennego dziedzictwa.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register