Tramwajarze odstąpią od strajku? Dziś ma zapaść decyzja!

Jeśli dziś, o godz. 17.00 strony podpiszą porozumienie, tramwaje jutro będą kursowały normalnie…przynajmniej na razie.

To bardzo gorący weekend dla pracowników Tramwajów Elbląskich, władz miasta oraz elblążan. Wczoraj związkowcy debatowali, w dwóch turach, o propozycji złożonej przez dyrektora spółki. Dziś, około godz. 17.00, ma dojść do podpisania porozumienia kończącego, przynajmniej na razie, widmo strajku ciągłego.

Związkowcy są gotowi na podpisanie porozumienia z dyrektorem spółki Tramwaje Elbląskie. To efekt dwóch tur rozmów załogi firmy w sobotę. Przynajmniej częściowo propozycje przedstawione związkowcom są przez nich do zaakceptowania.

– W związku z brakiem obecności dyrektora spółki do godziny 17:00 w dniu dzisiejszym, możliwość podpisania porozumienia zostanie przesunięta do tej chwili. Załoga podczas wczorajszego spotkania wyraziła zgodę na podpisanie częściowego porozumienia pod warunkiem dopisania w jego treści informacji szczegółowych – informuje Roman Kluczyk, przedstawiciel związków zawodowych spółki.

Jakie to „informacje szczegółowe”? Tego na razie jeszcze nie wiadomo. Mowa jest także o podpisaniu „częściowego porozumienia” – czyli na razie, na jakiś czas, widmo strajku ciągłego zostanie oddalone.

W piątek dyrektor Tramwajów Elbląskich przedstawił wariant ugodowy porozumienia z protestującymi tramwajarzami.

– Podtrzymuję propozycję zaprezentowaną wczoraj i potwierdzoną przez Prezydenta Miasta tj. 50 gr/godz. od lipca br. i 50 gr/godz. od 1 stycznia 2018 roku z wyrównaniem od lipca 2017 roku. Jest to tym samym realizacja pierwszego postulatu związkowców tj. 1 złotówka/ godz. dla każdego pracownika od 1 lipca br., tyle że rozłożona w czasie – informuje Dyrektor Spółki Tramwaje Elbląskie, Andrzej Sawicki. – Co do drugiego postulatu, zakładającego podwyższenie stawki zaszeregowania o kolejną złotówkę od 1 stycznia 2018 roku – można będzie się w tej kwestii  wypowiedzieć po przyjęciu budżetu Miasta na przyszły rok, który zgodnie z założeniami zakładać ma podwyżki dla sfery budżetowej.

Jednak dyrektor spółki stanowczo odrzuca trzeci postulat dot. wprowadzenia dodatku w kwocie 15 zł/godz. za pracę w dni ustawowo wolne od handlu.

– Specyfika pracy w komunikacji miejskiej zakłada obsługę mieszkańców przez 7 dni w tygodniu. Każdy pracownik jednak ma 5-cio dniowy tydzień pracy. W przypadku pracy w dni wolne, w tym niedziele i święta pracownik otrzymuje dzień wolny, a w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych w niedzielę i święta otrzymuje 100% dodatek – dodaje Andrzej Sawicki. – W odniesieniu do czwartego postulatu dot. wprowadzenia do regulaminu wynagradzania zapisu o corocznym przyroście wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 1,5% średniej krajowej podawanej przez GUS od stycznia 2019, nie mogę podjęć zobowiązań finansowych, które nie wynikają bezpośrednio z zapisów Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Elbląg na kolejne lata.

2 komentarze

  • Maryjan Reply

    1 października 2017 at 23:30

    Witam, a czy tak wiele potrzeba żeby te kilka osób pracujących w sobotę niedzielę i święta miały płacone stawkę taką jaka jest zasadzona w kodeksie. Chcecie mieć fachowców to zacznijcie o nich walczyć a nie jak amoatorzy – róbta co chcesz ?

  • Maryjan Reply

    1 października 2017 at 23:31

    Witam, a czy tak wiele potrzeba żeby te kilka osób pracujących w sobotę niedzielę i święta miały płacone stawkę taką jaka jest zasadzona w kodeksie. Chcecie mieć fachowców to zacznijcie o nich walczyć a nie jak amoatorzy – róbta co chcesz ?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register