Trendy w budownictwie jednorodzinnym: dwuspadowy dach bez okapów. Nowoczesne domy o konstrukcji stodoły? Poznaj zalety takiego rozwiązania

Marzenie o domku na wsi jest głęboko zakorzenione wśród miejskich konstrukcji z wielkiej płyty. Często jednak, spełniając taką wizję, zabieramy niejako miasto ze sobą. Różnie się ten trend objawia, jednak najbardziej widocznym jego przejawem jest połączenie nowoczesnego stylu, świadomości ekologicznej oraz typowego budynku kojarzonego z wsią, jakim jest stodoła. Wybór stodoły jako miejsca zamieszkania nie oznacza spania na sianie i kąpieli przy studni – budynki takie są na wskroś nowoczesne o nieprzeciętnych rozwiązaniach i aranżacjach. 
 

“Stodoła” jako dom – czym charakteryzują się nowoczesne domy bez okapu

Zwarta bryła, proste płaszczyzny połaci dachowej oraz niewiele powierzchni przeszklonych powodują, że stodoła może być idealnym punktem wyjścia dla budowy dom energooszczędnego. Jak wiadomo, właśnie ta prostota wpływa dodatnio na gospodarkę energią, potrzebną do utrzymania takiej nieruchomości. Jak uzyskać oszczędności w takim przypadku, dowiemy się z artykułu: „Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a wybór odpowiedniego projektu”.

Oprócz przyszłych korzyści z mniejszego zapotrzebowania na opał projekt taki jest o wiele tańszy w budowie. Dwuspadowy dach bez okapowyproste ściany i ascetyczna konstrukcja sprawiają, że budowa domu jednorodzinnego w takim stylu obejdzie się łaskawie z naszym portfelem. Dlatego łatwiej zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na uzyskanie odnawialnej energii potrzebnej do użytkowania domu jak fotowoltaika, panele solarne, pompa ciepła bądź mała elektrownia wiatrowa. Plaski, szeroki dach sprzyja inwestycji w takie rozwiązania.

Nowoczesna stodoła – to nie tylko minimalizm ale i funkcjonalność

Oprócz wspomnianych, nowoczesnych rozwiązań będących przejawem naszej dbałości o środowisko, nowoczesna stodoła zawiera w sobie szereg rozwiązań, które poprawiają komfort użytkowania domu oraz jego funkcjonalność. W większości wypadków innowacyjność takiej „stodoły” dostrzec możemy w jej wnętrzu – dom ten charakteryzuje się dużymi, otwartymi przestrzeniami, podkreślanymi przez przeszklenia instalowane w południowej ścianie. Nawiązując do jej wiejskiego charakteru, materiałami wykończeniowymi będą przede wszystkim kamień i drewno. Wyjątkowe projekty znajdziemy na stronie pracowni domy jednorodzinne – domoweklimaty.pl.

Dla kogo sprawdzi się rozwiązanie z dachem bez okapowym?

Okazuje się, że nie tylko dla osób, którym marzy się sielskość i styl rustykalny domu. Jednorodzinny dom w kształcie stodoły będzie idealny dla tych, którzy poszukują niebagatelnych rozwiązań na niewielką działkę budowlaną. Stodoły to budynki bądź z użytkowym poddaszem, bądź piętrowe. Stąd idealnie nadają się do zagospodarowania niewielkiej, wąskiej działki budowlanej. Zadowoleni z takiego projektu będą także ci, którzy poszukują domu przestronnego, ale taniego w budowie. Dzięki prostym liniom ścian i połaci dachowej stodoła jest idealną odpowiedzią na ich potrzeby.

Projekt domu Akord VIII 153.15 m2 –domoweklimaty.pl

 

Projekt domu Eskulap 3 – 134 m² –domoweklimaty.pl

 

Projekt domu Kajtek 122.61 m² – dach bezokapowy ala stodoła – domoweklimaty.pl

Przeprowadzka na wieś nie musi oznaczać zamieszkania w domu z użytkowym poddaszem, jakich setki znaleźć można we wsiach. Poszukując tradycyjnych projektów o nowoczesnej stylizacji i funkcjonalności, zdecydujmy się na dom w charakterze stodoły. W dalszym ciągu jest to nowinka architektoniczna, dlatego łatwo zachować indywidualny charakter swojego nowego, energooszczędnego, ekologicznego domu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register