Tylko nie Mazury!

Kryminał, kryminałem pogania. I słusznie, bo każdy powód do czytania jest dobry! A nie od dziś przecież wiadomo, że właśnie ta kategoria cieszy się największą popularnością wśród czytelników, nie tylko rodzimych, ale i na całym świecie. Doskonale pokazują to wszelkiego rodzaju plebiscyty, konkursy i wskaźniki sprzedaży. Trend na kryminały nie przemija. Być może właśnie dlatego tak wielu polskich pisarzy sięga w kierunku tego konkretnego gatunku, czego efektem są genialne publikacje. O motywację trzeba by było zapytać samych autorów, nam natomiast pozostaje wyróżnić kilka tytułów, które umilą niejeden wieczór i pozbawią snu niejednej nocy. I to wszystko w formie audio.

Polskie legendy, krajobraz czy wierzenia niejednokrotnie stają się motywem książek, jak miało to miejsce w przypadku Sylwii Skuzy i jej powieści ”Tylko nie Mazury„ Przewrotny tytuł to zaledwie wstęp do bogatej, jak i sama okolica, historii warszawskiego policjanta, który zostaje dyscyplinarne przeniesiony na mały, mazurski posterunek. Jeśli jednak ktokolwiek myśli, że senne miasteczko nie ma do zaoferowania tylu emocji, co głośna i szumna Warszawa, może się mile (czy raczej niemile) zaskoczyć.

Powieść kryminalna Sylwii Skuzy pełna jest nieoczywistych historii i wyjątkowych zbiegów okoliczności, które będą miały niebagatelny wpływ na życie głównego bohatera. Zbrodnia przeplata się tutaj z historią, tradycją i duchową tajemnicą regionu. Zainteresowanych tematem samych Mazur w literaturze, odsyłam także do nieco innych pozycji gatunkowych, takich jak Zapach Mazur czy Barwy Mazur, również dostępnych w formie audiobooka na platformie Storytel.

Wracając do tematu kryminałów, jako głównej pożywki statystycznego czytelnika, nie sposób pominąć głównych nurtów, jak kryminały skandynawskie i brytyjskie. Stieg Larsson czy Agatha Chistrie to w końcu osobistości znane szeroko w literackim świecie. Polscy autorzy godnie reprezentują ten nur, o czym świadczy choćby doskonała twórczość Jakuba Ćwieka. Powieść „Drelich. Prosto w splot” to tylko jedna z pozycji świadczących o kunszcie pisarza, który porywa rzesze fanów przy każdej wydanej nowości.  Historia rozgrywająca się na przedmieściach Gdańska pokazuje, że czasem nawet największa dbałość o szczegóły nie wystarczy i misternie ułożone życie może runąć jak domek z kart.

Jeśli zaś mowa o kunszcie i misternym tkaniu opowieści, to właśnie ten moment, gdy po prostu wypada wspomnieć o Remigiuszu Mrozie. Najbardziej płodny pisarsko autor młodszego pokolenia, na każdym kroku udowadnia, że nie wyszedł z wprawy i jeszcze długo nie napisze swojego ostatniego słowa, choć ma ich na swoim koncie już niezliczoną ilość, a wszystkie tytuły osiągają status bestsellerów. Większości jego książek można wysłuchać w formie audiobooka, co niewątpliwie umili wolny czas każdemu miłośnikowi tego rodzaju literatury. Mróz przed snem czy Mróz w trakcie długiej trasy – wyboru należy dokonać indywidualnie, a każdy będzie dobry. Podobnie jak w przypadku propozycji Katarzyny Bondy czy Katarzyny Puzyńskiej – wspaniałych dam kryminału o międzynarodowej już sławie.

Jak widać, na polskiej scenie słowem pisanej nie brakuje gwiazd. Świecą jasno, tworzą dużo i wspólnie z wydawcami dążą do maksymalnego wykorzystania swojego potencjału. A to udaje się tylko przy jednoczesnym podążaniu za obowiązującymi trendami. W przypadku czytelnictwa, trend jest jasny i klarowny – książki w wersji online są kluczem do przyszłości. Każdy szanujący się autor dąży zatem do tego, aby jego książki wydawane były nie tylko w sposób tradycyjny, ale też przede wszystkim jako ebooki oraz audiobooki, które powoli wypierają z rynku papierowe tytuły. Skoro Mroza czy Bondę można czytać w każdym miejscu i czasie, mając do dyspozycji jedynie własny telefon, nic dziwnego, że ludzie chętnie sięgają po taką możliwość. Nic nie smakuje lepiej od kryminału wzbogaconego mrocznym głosem wspaniałego lektora.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register