Udany start elbląskich lekkoatletów

Jak co roku sierpień to okres przygotowań do drugiej części sezonu. Elbląscy lekkoatleci zwłaszcza grupy młodzieżowe U-14 do U-20 szkoliły się na obozie sportowym w Tucholi. I już tam 26 sierpnia br. podczas zawodów pn. „IX Mila Tucholska” w ramach imprezy odbyły się różne konkurencje lekkoatletyczne, w których nasi młodzi lekkoatleci mieli okazje rywalizować i godnie promować nasze miasto.

Rzut piłeczką palantową w kategorii:
* U-14 Oliwia Tazuszel  zajęła – I miejsce, natomiast jej koleżanka Nadia Zielińska – III miejsce. Podobnie było wśród chłopców w U-16 I miejsce zajął Wojciech Czaja a Bartosz Rokoszny  – II miejsce.

W biegu na 400m w kategorii:
* U-14 zwyciężyła Zuzanna Orzechowska, natomiast – II miejsce zajęła Laura Dąbska. Wśród chłopców – III miejsce zajął Karol Laszuk  a  – IV był  Marcel  Mirzałek.
Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i drobne prezenty. To wstępne efekty pracy na obozie, który odbył się pod okiem Trenerów Aleksandry Wondzińskiej i Stanisława Szczepańskiego.
Prawdziwy sprawdzian na wyższym poziomie dla naszych lekkoatletów odbył się w minioną niedzielę podczas III Małego Memoriału Zbigniewa  Ludwichowskiego  na akademickim stadionie UW-M w Olsztynie, gdzie elblążanie spośród 9 osobowej reprezentacji dz. i chł. w U-14 i U-16 , aż 3 razy  stanęli na podium.

W biegu na 600m w kategorii:
* U-16 po bardzo dobrym biegu i zaciętej końcówce wynikiem 1: 36,74s. i z rekordem życiowym Wojciech Czaja zajął – II miejsce, zaś prowadzący przez ponad 200m Wiktor Lubański   legitymujący się o wiele lepszym wynikiem na w/w dystansie zajął – IV miejsce uzyskując 1:38,41s. Jak wspomniał po biegu kol. Wiktor, „to nagły wzrost temperatury i moce słońce sprawiło, że odcięło mnie na ostatnich 150m”. Zapewne te czynniki miały wpływ, iż nie wygrał tego biegu.
* U-14   Zuzanna Orzechowska w dobrze obsadzonym i mocnym biegu uzyskała dobry wynik – 2:03,02s. Podobnie jak w biegu chłopców słońce i wiatr miały wpływ na ostateczny wynik.
W biegu na 200m w kategorii:
* U-16  Dawid Koper  w ładnym stylu zwyciężył  bieg sprinterski, a  wynikiem – 25,69s. ustanowił nowy rekord życiowy, to obecnie drugi wynik na listach naszego województwa.
* U-14  Marcel Mirzałek w swoim pierwszym biegu na w/w dystansie uzyskał wynik  – 33,92s. natomiast bardzo blisko rekordów życiowych utrzymując wysoki poziom były:  Oliwia Tazuszel uzyskując wynik – 33,19s. oraz Laura Dębska wynikiem –  30,82s. Biegi były bardzo dobre lecz odbywały się  pod wiatr  minus 0,9 do  1,1, co zapewne miało wpływ  na ostateczny rezultat.

W biegu na 300m w kategorii:
* U-16  Konrad  Paduch  wygrał swoją serię, a wynikiem  – 47,31s. ustanowił nowy  record życiowy.

Wisienką na torcie powyższej imprezy był bieg na w/w dystansie Antoniego Sokołowskiego, który  zwyciężając  z dużą przewagą, poprawił o ponad 5 sekund record życiowy a uzyskany  wynik – 39,38s. jest  trzecim na liście warmi i mazur.

Pod dużym wrażeniem tego biegu był sam Prezes Warmińsko – Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki w Olsztynie Pan Szymon Niestatek, który przeprowadził wywiad z Kol. Antonim podkreślając zachwalał talent naszego zawodnika.
Nagrody w postaci pamiatkowych statuetek za zajęcie miejsc I-III wręczała utytułowana Wicemistrzyni Świata w Biegach Przełajowych, Trener LA  –  Pani Bronisława Ludwichowska.

Na zasłużone brawa  oraz pochwałę po dobrze przepracowanym obozie dzięki również wsparciu z Urzędu Miejskiego w Elblągu  zasłużyli wszyscy nasi reprezentanci, którzy dali mocny sygnał, że elbląska LA idzie do przodu mimo braku stadionu o obwodzie 400m. Wszystkich  zawodników uczestniczących w Małym Memoriale Zb. Ludwichowskiego prowadzi Trener PZLA Stanisław Szczepański.

Kolejnym sprawdzianem dla elbląskich lekkoatletów będzie udział w Międzywojewódzkch Mistrzostwach  Młodzików w kat. U-16 dnia  10.09.2023r. oraz w Mistrzostwach  Wojewówdztwa Warmińsko-Mazurskiego w kat. U-14  i U-16 dnia 16.09.2023r. w Olsztynie.