Ukrainiec zniszczył flagę Polski na rondzie Obrońców Birczy

Obywatel Ukrainy zniszczył polską flagę, która znajdowała się na rondzie Obrońców Birczy w Elblągu – połamał, próbował spalić i w końcu wyrzucił do śmietnika. Sprawę prowadziła elbląska Prokuratura Okręgowa. Ukraińcowi grozi za to kara do roku pozbawienia wolności.

W dniu 17 lipca 2019 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Elblągu materiały sprawy przeciwko obywatelowi Ukrainy, podejrzanemu o publiczne znieważenie, zniszczenie i uszkodzenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak ustalili elbląscy prokuratorzy, do zdarzenia doszło w styczniu 2019 roku w Elblągu. Podejrzany współdziałając z inną osobą, będąc pod wpływem alkoholu wyrwał flagę umieszczoną na terenie ronda im. Obrońców Birczy po czym po złamaniu drzewca wyrzucił flagę do śmietnika oraz usiłowali ją podpalić.

Sprawca przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Grozi mu za to grzywna oraz kara ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do jednego roku.

Rada Miasta Elbląga, na wniosek grupy elblążan, wyraziła zgodę na nadanie rondu nazwy Obrońców Birczy.

To jednak nie podoba się niektórym przedstawicielom mniejszości ukraińskiej zamieszkującej nasze miasto. Przypomnijmy, że już wcześniej doszło również do zniszczenia tablicy pamiątkowej zamieszczonej na obelisku przy tym rondzie.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://elblag24.pl/rondo-obroncow-birczy-dzieli-elblazan-ktos-zniszczyl-tablice/

Miasteczko Bircza w okresie październik 1945-styczeń 1946 było trzykrotnie atakowane przez zorganizowane i przeważające siły ukraińskich nacjonalistów z OUN/UPA. Wszystkie ataki zostały odparte przez polskich obrońców, zginęło w nich co najmniej 44 mieszkańców Birczy i co najmniej 70 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędu Bezpieczeństwa.

1 komentarz

  • xxx Reply

    24 lipca 2019 at 13:49

    Ta banderowska swołocz już w trzcim pokoleniu ma ciągoty do siekier i pił. Jak na to patrze to ciesze sie że putin wziął za pysk banderowców.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register