Ulica 12 Lutego w Elblągu na celowniku IPN. Radni zmienią nazwę na…12 Lutego

To nie koniec zmian w nazewnictwie ulic w Elblągu. Instytut Pamięci Narodowej kwestionuje nazwę ul. 12 Lutego utożsamiając ją z datą zdobycia miasta przez Armię Czerwoną. Ta oczywista pomyłka IPN-u ma być sprostowana przez elbląskich radnych. Mimo, że nie musi.

Zgodnie z przyjętą ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego samorządy w całej Polsce zostały zmuszone do zmian nazewnictwa miejsc – ulic, placów, skwerów, które mogłyby kojarzyć się z ustrojem komunistycznym.

W naszym mieście już takie zmiany zostały dokonane przez elbląskich radnych w październiku br. Przypomnijmy, że zmian dokonano w nazewnictwie ulic:  Armii Ludowej została zmieniona na ul. Generała Władysława Andersa, ul. Rodziny Nalazków została zmieniona na ul. Józefa Wybickiego. ul. kpt. Diaczenki została zmieniona na ul. Starowiejską, ul. Leona Kruczkowskiego została zmieniona na ul. Zbigniewa Herberta.

IPN-owi również nie podoba się pomnik czołg T-34, który stoi na postumencie przy miasteczku handlowym na ul. Armii Krajowej. Tu jednak Miasto zdecydowało się przekazać obiekt pod zarząd Muzeum Archeologiczno-Historycznemu. Czy to wystarczy? Zobaczymy.

To jednak nie koniec zmian. Jak informuje Dziennik Elbląski, IPN kwestionuje również nazewnictwo ul. 12 Lutego. Urzędnicy Instytutu wskazują, że nawiązuje do tego, że data upamiętnia zdobycie miasta w 1945 r. przez Armię Czerwoną. Tu wychodzi jednak totalna niewiedza śledczych IPN – Rosjanie zdobyli bowiem nasze miasto 10 lutego 1945 r. Zaś data 12 lutego odnosi się do dnia zdobycia zamku krzyżackiego przez mieszczan Elbląga.

–  Takie też wyjaśnienia skierowaliśmy do IPN – mówi na łamach gazety Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. –  Otrzymaliśmy jednak pismo od wojewody warmińsko-mazurskiego informujące, że Rada Miejska musi przyjąć uchwałę wyraźnie precyzującą do jakiego wydarzenia odnosi się ta data.

Radni miejscy więc na najbliższej sesji, 16 listopada, mają przyjąć stosowną uchwałę o treści: „Dla upamiętnienia daty zdobycia zamku krzyżackiego przez elblążan w dniu 12 lutego 1454 roku, zmienia się dotychczasową nazwę ulicy 12 Lutego w Elblągu na ulicę 12 Lutego”.

 

3 komentarze

 • zbych Reply

  4 listopada 2017 at 10:07

  Chyba kogoś p….ło!

 • to jeszcze ja zbych Reply

  4 listopada 2017 at 10:11

  Czy wojewoda mazursko -warmiński nie rozróżnia dat 10.02 i 12.02 ?

 • gosc Reply

  7 listopada 2017 at 12:42

  NIe wierze w ten debilizm. Udowadniac ze czarne jest czarne!!!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register