Umowa podpisana. Elbląg zmodernizuje tabor tramwajowy

Trzy nowe tramwaje powinny wzbogacić elbląski tabor dzięki podpisanej przez Miasto umowie z poznańską firmą Modertrans Sp. z o.o. Na dofinansowanie zakupu nowych tramwajów samorząd Elbląga będzie starał się pozyskać środki unijne.

W podpisaniu umowy uczestniczyli, ze strony miasta Witold Wróblewski prezydent Elbląga, wiceprezydent Janusz Nowak oraz dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie Andrzej Sawicki oraz ze strony firmy Modertrans Poznań sp. z o.o. – Andrzej Bręczewski prezes zarządu i Jarosław Bakinowski wiceprezes firmy.

– Przygotowujemy się do startu w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, chcemy złożyć kompleksowy wniosek na zakup nowych tramwajów i modernizację infrastruktury. Ponadto w chwili obecnej Miasto realizuje budowę torowiska przy ulicy Grota Roweckiego i 12 Lutego. Dzięki tym inwestycjom będziemy mogli poprawić komunikację w Elblągu, łatwiej i szybciej skomunikować północne i południowe części miasta – mówił prezydent Wróblewski – Podpisywana dziś umowa to działanie wyprzedzające, jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu unijnego chcemy być już gotowi na zakup nowego taboru.

– W historii naszej firmy pięciokrotnie zwiększyliśmy moce produkcyjne. Wśród naszych realizacji jest również modernizacja elbląskich tramwajów M 8C. Natomiast nowe wyprodukowane dla Elbląga tramwaje będą odpowiadać potrzebom miasta, będą to tramwaje częściowo niskopodłogowe i odpowiedniego koloru – opisywali przedmiot zamówienia szefowie firmy Modertrans

Czym pojedziemy?

Zakres umowy na zakup niskoemisyjnego taboru tramwajowego w ramach zadania „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga” obejmuje:

1) dostawę 3 sztuk nowych wagonów tramwajowych jednoczłonowych, jednokierunkowych, o długości od 14,0 m do 15,5 m, częściowo niskopodłogowych z silnikami prądu przemiennego i sterowaniem mikroprocesorowym,

2) dostawę specjalistycznego wyposażenia obsługowego tramwaju,

3) dostawę pakietu naprawczego,

4) usługę obejmująca szkolenie pracowników,

5) wykonanie dokumentacji technicznej i oprogramowania łącznie z licencjami.

Wartość umowy to: 7.072 500 zł brutto, co oznacza, że cena za jeden tramwaj wynosi 2.275 500 zł brutto

Elbląg będzie ubiegał się o finansowanie realizacji przedmiotu umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko- Mazurskiego na lata 2014- 2020 oś priorytetowa 4. Efektywność energetyczna, działanie 4.4. Zrównoważony transport miejski, poddziałanie 4.4.4 Infrastruktura transportu publicznego (Niskoemisyjny transport miejski). Zakup tramwajów będzie uzależniony od pozyskania środków finansowych z ww. programu. Okres wykonania 3 szt. wagonów tramwajowych przewiduje się na 24 miesiące od momentu pozyskania przez Gminę Miasto Elbląg finansowania ze środków UE.

Inwestycje w infrastrukturę tramwajową

Oprócz zakupu 3 sztuk wagonów tramwajowych z programu unijnego Miasto chce otrzymać również wsparcie na zadanie pn. „Modernizacja infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej do obsługi taboru niskoemisyjnego oraz wsparcie węzła przesiadkowego publicznego transportu zbiorowego wraz z budową ścieżki rowerowej w ul. Grunwaldzkiej” w ramach projektu pn. „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga”. Projekt przewiduje modernizację infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej do obsługi taboru niskoemisyjnego oraz wsparcie węzła przesiadkowego publicznego transportu zbiorowego wraz z budową ścieżki rowerowej w ul. Grunwaldzkiej w zakresie budowy hali na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Browarnej w Elblągu wraz z obsługą komunikacyjną obejmującą tory wjazdowo-wyjazdowe i sieć trakcyjną górną oraz wsparcia węzła przesiadkowego publicznego transportu zbiorowego w obszarze Placu Dworcowego poprzez wyposażenie go w biletomaty, tablice informacyjne, poprawę bezpieczeństwa pasażerów – doświetlenie wiat, budowę ścieżki rowerowej i wymianę nawierzchni chodnika na odcinku ul. Grunwaldzkiej w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register