Umowę podpisaną na pokazie można zerwać w ciągu 14 dni

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą elbląskiej komendy stali się stałym „gościem” hotelowych prezentacji. Dodatkowo funkcjonariusze współpracują w tej kwestii z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta w Urzędzie Miejskim oraz Urzędem Celno-Skarbowym.

W Wydziale do Walki z Przestępczością Gospodarczą, elbląskiej komendy prowadzonych jest obecnie 20 spraw, pod kątem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, czyli potocznie mówiąc oszustw. Wszystkie te sprawy dotyczą osób, które brały udział w różnego rodzaju pokazach organizowanych w hotelach i wynajętych salach.

– Osoby te zakupiły towary o faktycznej wartości od 700 do 1200 złotych a zapłaciły za ten towar podpisując umowę kredytową kwotą 8-9 tysięcy złotych a czasem i wyższą – mówi podinsp. Marek Pikus naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. – Współpracujemy na co dzień z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta oraz Urzędem Celno-Skarbowym.

Wczoraj po jednym z takich pokazów funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego przesłuchiwali pracowników firmy organizującej taką hotelową prezentację.

– Dotyczyło ono m.in. organizowanej w trakcie prezentacji loterii, której przeprowadzenie wymaga stosownych zezwoleń – mówi nadkom. Joanna Tomaszewska z elbląskiej delegatury Urzędu Celno- Skarbowego. – Materiały zostaną dołączone do prowadzonego postępowania.

Na miejscu był obecny również Miejski Rzecznik Praw konsumenta.

– W praktyce Rzecznika Konsumentów spotykam się z osobami, które nierzadko podpisały w czasie spotkania umowę lub kilka umów i zobowiązanie finansowe na około 9 tysięcy złotych i jednocześnie kupiły przedmioty, które… tak naprawdę były im zbędne – a których wartość była znacznie zawyżona tłumaczy Paweł Rodziewicz Miejski Rzecznik Praw Konsumenta w UM w Elblągu.

Pamiętajmy też o tym, że konsument jest chroniony przez prawo. Jedną z jego możliwości ochrony jest prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej podpisania. Policjanci zalecają przede wszystkim dokładne zapoznanie się z treścią jakiegokolwiek podpisywanego dokumentu.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

1 komentarz

  • 095 Reply

    31 maja 2019 at 09:54

    Kurde z tymi prezentacjami to jakas plaga niech dobiora sie im do tylkow

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register