Unieważnienie Umowy Kredytu Frankowego

Problematyka kredytów we frankach szwajcarskich dławi wielu ludzi, jednakże w bieżącym roku pojawiły się nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie unieważnienia takich umów kredytowych, redukcję zadłużenia oraz możliwość uzyskania odszkodowania od banków.

Od 1 lipca 2023 roku weszły w życie nowelizacje Kodeksu postępowania cywilnego. Już wcześniej, od 15 kwietnia bieżącego roku, Frankowicze mieli możliwość składania pozwów do sądów lokalnych zamiast do Sądu Okręgowego w Warszawie. Teraz, dodatkowe zmiany wprowadzone w lipcu, mają na celu jeszcze bardziej ułatwić unieważnienie umów kredytów denominowanych we frankach.

Jakie są główne założenia tych zmian?

Najważniejszym aspektem nowych przepisów jest wzmocnienie pozycji konsumentów w sporach z bankami. Banki muszą teraz przedstawić cały materiał dowodowy już na początkowym etapie postępowania.

Co to oznacza? 

O wiele szybsze zakończenie spraw dotyczących unieważnienia kredytów frankowych. Banki nie mogą już przeciągać tych procesów, jak miało to miejsce dotychczas, wnioskując o kolejne dowody.

Podniesienie wartości przedmiotu sporu

Nowe przepisy podnoszą również wartość przedmiotu sporu z 75 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych.

W wyniku tej zmiany, spory o wartości przedmiotu sporu, które przekraczają 100 tysięcy złotych (do tej pory było to 75 tysięcy złotych) będą rozpatrywane przez sądy okręgowe. Jednakże, nie ma to znaczącego wpływu na sytuację Frankowiczów, gdyż większość spraw dotyczy kwot powyżej 100 tysięcy złotych.

Jak unieważnić kredyt hipoteczny we frankach?

Unieważnienie kredytu frankowego to pierwsze co powinniśmy zrobić. Umowa o kredyt frankowy, zawierająca tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone zapisy, kwalifikuje się do unieważnienia. Przykłady takich klauzul w umowach o kredyt we frankach znajdują się m.in. w zestawieniu Rzecznika Finansowego.

Rozpoczęcie postępowania dotyczącego kredytów we frankach wymaga więc dokładnego zbadania posiadanych dokumentów, umów i aneksów. Konieczne jest przeanalizowanie, czy umowa kredytowa zawiera błędy lub wady.

Ważne jest także, czy osoba ma status konsumenta – czyli czy nie prowadziła działalności gospodarczej na kredytowanej nieruchomości. Posiadanie statusu konsumenta znacząco zwiększa szanse na wygraną w przypadku umowy o kredyt denominowany!

W sprawdzeniu tych kwestii i przygotowaniu skutecznego planu działania pomoże doświadczona kancelaria prawna.

Kiedy przysługuje odszkodowanie za kredyt hipoteczny we frankach?

Należy podkreślić, że kwota zasądzona na rzecz kredytobiorcy (przy odfrankowieniu lub unieważnieniu umowy) różni się od odszkodowania od banku za kredyt we frankach.

Odpowiedzialność odszkodowawcza banku pojawia się w przypadku powstania szkody. Kredytobiorca musi więc udowodnić i określić rodzaj szkody, która wynikła z umowy zawierającej klauzule niedozwolone.

Oczywiście, konieczne jest wykazanie związku między jednym a drugim. Przykładową sytuacją będzie zajęcie przez komornika mieszkania objętego hipoteką. W skrócie, jeśli posiada się odpowiednie dowody, można starać się również o odszkodowanie za kredyt hipoteczny we frankach.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register