Uwaga! Będzie bardzo gorąco – ochłodzenie dopiero w weekend

Niestety musimy przygotować się na dalszą falę upałów. Temperatura będzie bardzo wysoka. Jest to ważne szczególnie dla tych osób, które wykonują pracę na dworze. Pracodawcy w takie dni powinni zapewnić pracownikom dostęp do wody, a w drastycznych przypadkach nawet skrócić czas pracy.

– Przynajmniej w kolejnych 72 godzinach będzie bardzo ciepło, upał w połowie tygodnia stanie się nie do zniesienia, zaś samo ochłodzenie najprawdopodobniej przywędruje do nas dopiero na weekend  – informuje Info Meteo Elbląg.

Nowy tydzień to kontynuacja rozgrzanej masy powietrza, po wczorajszych burzach lekko się ochłodziło ale z kolei noc zapisała się na tyle wilgotno, że spać było bardzo ciężko, ciężki też będzie poniedziałek bo sama wilgotność powietrza nie spadnie zbyt mocno a temperatury dziś podniosą się ponownie do blisko +30st.C, popołudniu w wielu miejscach znów zagrzmi, sucho pozostanie jedynie na Pomorzu Środkowym i we wschodniej części Mazur” – ostrzegają elbląscy meteorolodzy.

We wtorek i w środę zacznie robić się jeszcze cieplej, przed nami apogeum fali upałów, według najnowszych wyliczeń modelu GFS, maksymalne wartości jakie powinniśmy ujrzeć na termometrach to 30 – 33st.C w cieniu, oznacza to, że w pełnym nasłonecznieniu nie da się długo wytrzymać.

Podczas upałów pracodawca powinien zagwarantować swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. W pomieszczeniach nie może być za gorąco, a w razie potrzeby powinien zapewnić zimne napoje. O tych obowiązkach przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W myśl obowiązujących przepisów pracodawca ma obowiązek organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość. Dotyczy to także pracy wykonywanej w trakcie upałów. Przyjmuje się, że największą efektywność i wydajność pracy osiąga się przy temperaturze od 17 do 20 stopni Celsjusza.

Wysokość temperatury

Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza, zabezpieczenia przed wilgocią i innymi niekorzystnymi warunkami cieplnymi. Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, za to określają minimalną. Nie może być ona niższa niż 14 stopni Celsjusza, a w przypadku biur i tam gdzie jest wykonywana lekka praca fizyczna – 18 stopni.

Co ciekawe, w prawie jest określona maksymalna temperatura, która powinna być zapewniona pracownikowi młodocianemu, czyli osobie między 16. a 18. rokiem życia. Tacy pracownicy powinni mieć zapewnioną temperaturę poniżej 30 stopni i wilgotność powietrza nieprzekraczającą 65 procent.

Klimatyzacja i zimne napoje

Klimatyzacja i wentylacja w pomieszczeniu pracy zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów, jeżeli temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 28 stopni. Jeżeli jest wyższa, pracodawca musi zapewnić pracownikom dostęp do napojów w trakcie całej zmiany roboczej.

Jeżeli ktoś pracuje na otwartej przestrzeni, powinien mieć zapewniony dostęp do wody, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo, napoje muszą być wzbogacone o sole mineralne i witaminy.

Skrócenie czasu pracy

Zgodnie z przepisami, pracodawca może skrócić czas pracy, jednak nie jest do tego w żadnym przypadku zobowiązany. Zależy to tylko od jego dobrej woli. Nie może to oznaczać zmniejszenia wynagrodzenia.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register