“Fake newsy”. Uwaga na fałszywe informacje o sytuacji w kraju

Wojsko na ulicach. Odcięte miasta. Zakaz podróżowania po kraju. Zamknięte wszystkie sklepy. Tego rodzaju informacje zalewają teraz internet i portale społecznościowe. Policja apeluje, aby nie dawać wiary w tzw. „fake newsy”.

Komenda Główna Policji wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie, które publikujemy poniżej:

„Kilka dni temu pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację, o czym policja informowała wcześniej.

Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” – głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki – są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie.

Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych .

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa.

Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej!

Apelujemy o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność i unikanie paniki!

Rzecznik Prasowy

Komendanta Głównego Policji

insp. Mariusz Ciarka

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register