Uwaga na oszustów. Wykorzystują sposób na policjanta!

Tylko dziś (6.12) policjanci dyżurni odnotowali kilka prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Jak na razie elblążanie nie dali się oszukać ale publikujemy ostrzeżenie by znali mechanizm tego oszustwa.

Oszuści dzwonią na numery stacjonarne i pod pozorem zabezpieczenia kosztowności namawiają swoje ofiary by zebrały posiadaną w domu gotówkę, spakowały ją do reklamówki i np. wyrzuciły przez okno lub przekazały „policjantowi” który po nie przyjedzie.  Trzy oszukane osoby przekazały łącznie kwotę ponad 100 tysięcy złotych.

Każda z dotychczasowych sytuacji zaczynała się od odebrania przez ofiarę połączenia na numer stacjonarny. Oszust podawał się najczęściej za policjanta CBŚP.  Aby się uwiarygodnić prosił, aby osoba odłożyła słuchawkę i zadzwoniła pod nr 997. Ofiary tak właśnie robiły. Nie wiedziały jednak, że po chwilowym odłożeniu słuchawki sprawca wciąż pozostaje na linii a wybranie jakiegokolwiek numeru nie daje połączenia. Rozmawiały więc dalej z oszustem, który przedstawiał się jako oficer dyżurny policji. Tak uwiarygodniony pytał następnie o znajdujące się w mieszkaniu pieniądze. Prosił o ich spakowanie np. do reklamówki która miała następnie zostać przekazana nieznanemu mężczyźnie.

Pamiętajmy!  

Policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, właścicieli firm, instytucji finansowych i nie proponują udziału w prowadzonych przez siebie działaniach 

Funkcjonariusze nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie osobom obcym czy przelewanie na konta bankowe 

W pierwszej kolejności to każdy z nas indywidualnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i swojego mienia. Nie dajmy się naciągnąć oszustom! 

nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register