VI Jarmark św Bartłomieja w Pasłęku. Zobacz co będzie się działo!

Czy w tym roku uda się spiąć średniowieczne pasłęckie mury łańcuchem rąk? To się wyjaśni 20 sierpnia, gdy pasłęckie Stare Miasto przeniesie się w czasie, właśnie do średniowiecza. Tego dnia odbędzie się VI Jarmark św Bartłomieja – impreza dla całych rodzin.

Jarmark odbywa się w sąsiedztwie pasłęckiego zamku krzyżackiego i gotyckiego kościoła św Bartłomieja. Oprócz rozpoczynającego się z rana tradycyjnego kiermaszu handlowego oraz korowodu, który wyruszy spod Bramy Kamiennej, na gości czeka mnóstwo historycznych i nawiązujących do historii atrakcji.

Jak na średniowiecze przystało, w Pasłęku nie zabraknie prawdziwych rycerzy i wojów. VI Jarmark św Bartłomieja wesprą Drużyna Wojów Pruskich Karrega i Chorągiew Komturii Elbląskiej! W programie imprezy są inscenizacje historyczne.

Śmiałkowie, którzy zjawią się w strojach inspirowanych historią, mają szansę na zwycięstwo w specjalnie dla nich przygotowanym konkursie na najciekawsze przebranie. Na nagrody mogą liczyć rycerze, giermkowie i białogłowy w każdym wieku, wszystko zależy od pomysłowości.

Organizatorzy gorąco zachęcają wszystkich bez wyjątku, także tych nieśmiałych, do wzięcia udziału w nietypowym, bo pokojowym, oblężeniu dawnego grodu, czyli w próbie bicia rekordu opasania średniowiecznych pasłęckich murów łańcuchem rąk, a także do kibicowania drużynom, które wezmą udział w Turnieju Gmin. W ubiegłych latach wśród konkurencji były np. rzut kolczatką do szyszaka, czy rozgrywane na pieńkach pojedynki na worki.

Jarmark to również kultura wysoka. Dzięki zaangażowaniu Rzymskokatolickiej Parafii św Józefa, dzień wcześniej (19 sierpnia) w kościele św Bartłomieja odbędzie się wyjątkowy koncert – Noc z organami Hildebrandta.

Roboczy program VI Jarmarku św Bartłomieja w Pasłęku (Stare Miasto – ul. Chrobrego i pl. Św Wojciecha):

19.08.2017 (sobota)

20-24 Noc z Organami Hildebrandta (Kościół św Bartłomieja)

20.08.2017 (niedziela)
9:00 – Kiermasz Handlowy
12:00 – Piknik Historyczny (gry i zabawy, warsztaty)
12:30 – Msza odpustowa (Kościół św Bartłomieja)
13:40 – Przemarsz Historyczny ulicami miasta – początek przemarszu Brama Kamienna
13:50 – scenka historyczna przed Ratuszem
14:10 – konkurs na przebranie historyczne
14:30 – Turniej Gmin
16:00 – występy zespołów
17:30 – bicie rekordu opasania murów miejskich
18:15 – poczęstunek dla uczestników – zupa serowa
18:45 – pokaz rekonstrukcji historycznej
20:00 – przedstawienie teatralne
21:00 – pokaz tańca z ogniem
22:00 – zakończenie

Organizatorzy i przyjaciele zapraszają do udziału mieszkańców okolic, wystawców chcących zaprezentować swoje produkty i organizacje pozarządowe. Cały czas prowadzona jest rejestracja stanowisk. Kontakt ze SWAL Kuźnia Pruska: swal.paslek@gmail.com lub przez fanpage stowarzyszenia: www.facebook.com/swal.kuznia.pruska/

Tegoroczna impreza organizowana jest przez SWAL Kuźnia Pruska w ramach obchodów 720-lecia nadania praw miejskich Pasłękowi, w partnerstwie z Miastem i Gminą Pasłęk, Parafią św. Józefa w Pasłęku oraz Pasłęckim Ośrodkiem Kultury.

Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Miasta i Gminy Pasłęk oraz Zarządu Powiatu w Pasłęku.

Partnerem wydarzenia jest Pan Stanisław Szulich Odszkodowania – Votum S.A.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register