W „czwórce” przeprowadzono pierwszą lekcję on-line
Wiele wskazuje na to, że szkoły w całej Polsce mogą pozostać zamknięte nawet do Świąt Wielkanocnych. Obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje intensywnie nad wdrożeniem możliwości prowadzenia zdalnej nauki przez uczniów. Tymczasem taką lekcję przeprowadziła już Szkoła Podstawowa nr 4 w Elblągu.
11 marca br. Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało o zamknięciu wszystkich podległych sobie szkół w Polsce. Decyzja weszła w życie w miniony poniedziałek (16 marca br.), a podyktowana została względami bezpieczeństwa i wzrostem ryzyka zarażenia wirusem COVID-19.
Należy jednaj pamiętać, że koronawirus nie zwalnia z nauki, a zamknięcie placówek oświatowych nie oznacza, że uczniowie mają ferie. Ponieważ nauka w sposób tradycyjny jest w tej chwili niemożliwa, MEN od pierwszego dnia narodowej kwarantanny zachęcało do nauki zdalnej.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, uczniowie Szkoły Podstawowa nr 4 w Elblągu, przy wsparciu merytorycznym Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, jako jedni z pierwszych w Polsce wzięli udział w zdalnej lekcji przez Internet. Na lekcji informatyki (która tego dnia miała się odbyć zgodnie z planem) uczniowie spotkali się w wirtualnej klasie, która została utworzona z wykorzystaniem darmowego oprogramowania. Każdy w swoim domu przed ekranem komputera lub smartfona miał kontakt wizualny, dźwiękowy ze swoimi kolegami i koleżankami oraz nauczycielem. Jak zapewniła nas nauczycielka informatyki, pani Iwona Dorożko, wszystkie cele lekcji i założenia zostały osiągnięte, a uczniowie szóstej klasy byli zachwyceni tą dotychczas unikatową formą prowadzenia zajęć – informuje Radosław Dmowski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu.
W SP4 planowane są już kolejne zdalne zajęcia z innych przedmiotów.
Tymczasem Kuratorium Oświaty w Warszawie wskazuje, że w czasie zamknięcia szkół, edukacja domowa nie powinna stanowić alternatywy dla realizacji podstawy programowej.
“Zawieszenie zajęć nie może być traktowane jako okres ferii. Nauczyciele w tym czasie pozostają w dyspozycji dyrektora. Możecie Państwo prosić nauczycieli o przygotowanie materiałów dydaktycznych do samodzielnej pracy uczniów w domu. Materiały te mogą rozwijać zainteresowania uczniów, utrwalać wiedzę, przygotowywać do egzaminów, jednak nie mogą być formą realizacji podstawy programowej” – informuje Kuratorium Oświaty”.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.
W swoim piśmie minister edukacji Dariusz Piontkowski zwrócił się do dyrektorów z prośbą o przeznaczenie dwóch kolejnych dni na działania przygotowawcze, m.in. sprawdzenie czy szkoła ma kontakt za pośrednictwem internetu ze wszystkimi uczniami/słuchaczami, rodzicami i nauczycielami oraz czy posiada ich aktualne numery telefonów, przygotowanie możliwości zdalnej realizacji programów nauczania np. z wykorzystaniem komunikatorów, grup społecznościowych, poczty elektronicznej, platform edukacyjnych, dziennika elektronicznego; analizę możliwości zdalnej realizacji tygodniowego/semestralnego rozkładu zajęć dla poszczególnych klas i oddziałów z uwzględnieniem jego modyfikacji; uwzględnienie w pracy zdalnej różnych potrzeb edukacyjnych uczniów, w tym wynikających z niepełnosprawności; przygotowanie możliwości zdalnego monitorowania i oceniania postępów uczniów, modyfikacji wewnątrzszkolnych systemów oceniania; opracowanie informacji dla nauczycieli, uczniów, ich rodziców o kształceniu na odległość w szkole, z uwzględnieniem higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci; opracowanie informacji dla rodziców o tym: jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.
0 komentarzy