W Elblągu nadal nie ma pomnika Marszałka Piłsudskiego

Dwa lata temu radni dyskutowali na temat możliwości budowy w naszym mieście pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pomnika jednak nadal nie mamy.

W 2015 r. roku radni zgodzili się, że w naszym mieście pomnika marszałka Piłsudskiego nie będzie. Ma się za to pojawić tablica pamiątkowa.

O ufundowanie tablicy pamiątkowej Józefa Piłsudskiego w Elblągu walczyła radna Maria Kosecka, która nawet chciała uczestniczyć w pokryciu kosztów takiej inwestycji. Jednak, jak informował radny Robert Turlej, pojawiła się całkiem nowa inicjatywa.

– W ubiegłym roku pojawiła się propozycja upamiętnienia Marszałka w postaci tablicy na budynku, który powstaje przy skrzyżowaniu Piłsudskiego-Dąbka. Pomysł nie jest zły ale uważam, że postać Marszałka powinna zostać upamiętniona godniej. Dlatego też Komisja ds. nazewnictwa zaproponowała, aby powstał pomnik Józefa Piłsudskiego. Uchwała w tej sprawie musi zostać przedstawiona do podjęcia Radzie Miejskiej. Mam nadzieję, że wszyscy radni pozytywnie odniosą się do naszego projektu – mówił w 2016 r. radny Robert Turlej.

Pytanie tylko, czy znajdą się środki finansowe na realizację takiego przedsięwzięcia. Nasze miasto jest bowiem dość poważnie zadłużone. Na to pewien pomysł ma radna Maria Kosecka.

– Przeprowadzane z wieloma osobami rozmowy utwierdzają mnie w przekonaniu, że czas przejść do działania i dlatego uznałam za zasadne utworzenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Elblągu. Uważam, że będzie to odpowiednia baza do rozpoczęcia konkretnych prac. Pomnik stanie się idealnym miejscem do organizowania rocznicowych spotkań elblążan oraz miejscem upamiętniającym wybitnego Polaka – mówiła radna. – Do tej pory wszystkie nowe tablice pamiątkowe, obeliski itp. sytuowane są w miejscach nieodpowiednich do masowego udziału mieszkańców. Są to bowiem głównie ronda, skwery i małe placyki ograniczające ilość uczestników. Proponuję więc aby pomnik Piłsudskiego stanął na odpowiednio dużym areale na przykład w sąsiedztwie Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie Parku Kajki. Chciałabym zaprosić do współpracy wszystkie osoby zainteresowane wsparciem tej inicjatywy oraz aktywną pomocą w budowie pomnika. Moim wielkim marzeniem jest aby odsłonięcie pomnika nastąpiło w 100-ną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc 18 listopada 2018 r.

Mamy rondo Żołnierzy Wyklętych. Nie mamy natomiast żadnego miejsca pamięci poświęconego Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Nie ma więc w naszym mieście żadnego miejsca, gdzie 11 listopada można złożyć kwiaty i oddać cześć temu wybitnemu Polakowi, twórcy naszej niepodległości.

fot. zdjęcie poglądowe.

2 komentarze

 • zbigniew Reply

  15 maja 2018 at 13:16

  A ja się pytam po co? Przeżyliśmy 73 lat bez pomnika przeżyjemy następne 73. Zresztą Mieszko I też nie ma pomnika .

 • piotr Reply

  21 maja 2018 at 22:17

  poprzednik kom. ma racje po co piłsudski,kaczyński,itd,dzieciaki jak to zobaczą taki pomnik to nie wiedzą o co chodzi
  może to postać z kreskuwki,komedi,lub filmu sf, młode pokolenie ma na takie pomniki wyj…..widziałem jak takie pseudo św pomniki przychodzą ludzie z pieskami i na nie sikają bo tam jest trochę zieleni, dla psa to jest wygoda,nie srają pod klatką

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register