W Elblągu pojawią się nowoczesne i bezpieczne „smart przejścia”

Elbląg będzie oświetlany nowoczesnymi, energooszczędnymi lampami typu LED. W najbardziej niebezpiecznych przejściach zainstalowane mają być urządzenia wyposażone w najnowszą technologię „Smart przejście”. Władze Elbląga podpisały ze spółką Grupy Energa rekordowy kontrakt na kompleksowe usługi oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta.

Do końca lutego 2019 r. wymienionych będzie w Elblągu prawie 6,1 tys. lamp ulicznych. Tak duża liczba zmodernizowanych opraw oświetleniowych przyczyni się do ogromnych oszczędności samorządu w zużyciu energii.

Czteroletnią umowę o „Świadczeniu Kompleksowej Usługi Oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Elbląg” podpisali: prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o., Michał Bełbot oraz prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

– To pierwsza tak duża i kompleksowa umowa na modernizację oświetlenia realizowana przez firmę Energa Oświetlenie  – rekordowy projekt realizowany przez spółkę. Elbląg dołączy do grona miejscowości, w których funkcjonują nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, których celem jest poprawa bezpieczeństwa – mówi Michał Bełbot, prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o. – Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządami zainteresowanymi wdrażaniem innowacyjnych projektów proekologicznych. Elbląg wysyła czytelny sygnał, że zmierza w kierunku energooszczędności, innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska. Staje się w regionie liderem innowacji oświetleniowych, z nowoczesnymi rozwiązaniami tzw. Smart City i jednorodnym oświetleniem LED-owym.

W ramach umowy, poza utrzymaniem infrastruktury oświetlenia ulicznego, Energa Oświetlenie zobowiązała się do wymiany 5355 starych i energochłonnych opraw sodowych i rtęciowych na energooszczędne lampy typu LED. Dodatkowo, ponad 450 pozostałych lamp zostanie wyposażonych w układy redukcji mocy. W kontrakcie przewidziano również instalację urządzeń mających poprawić bezpieczeństwo przechodniów. Mają być w Elblągu zbudowane „bezpieczne przejścia dla pieszych”, część z nich zostanie wyposażona w najnowszą technologię „Smart przejście”. Prace przygotowawcze poprzedził audyt energetyczny, w którym Energa Oświetlenie dobrała oprawy oświetleniowe do odpowiednich klas oświetleniowych i wykonała pomiary fotometryczne. Pozwoli to zapewnić równomierność oświetlenia wszystkich użytkowanych dróg.

Innowacyjny system „Smart przejście” wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku, na Trakcie Św. Wojciecha.

 

 

Instalowane przez Energę przejścia przez jezdnię są wyposażone w  inteligentny moduł. W momencie, gdy pieszy zbliża się do pasów, natężenie światła wzrasta o 80 procent. Przejścia z oprawami kierunkowymi wyposażone są w moduły analityczne wykrywające ruch pieszych. Oznakowane są za pomocą markerów odblaskowych zainstalowanych na powierzchni asfaltu.

System „Smart przejście” z czujnikami ruchu składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu).

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej. Automatycznie zmniejsza się bowiem natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta. Na przejściach szczególnie niebezpiecznych przewidziana jest również możliwość instalacji defibrylatora. Dzięki zastosowaniu w systemie kamer możliwe jest monitorowanie przejścia i odtworzenie zapisu wideo (np. w przypadku dojścia do zdarzenia drogowego).

1 komentarz

  • Walerian Reply

    20 lipca 2018 at 19:04

    Oby nie było tak jak na Grunwaldzkiej przy giełdzie zielone światło start i panią o kuli na drugim pasie/bialym/ łapie czerwone światło. Przejście monitorowane przez jakiegoś nieroba chyba z rodziny urzędniczej , bo za to co się dzieje na tym przejściu że światłami to moniturojącego za brak interwencji na policji powinno się wysłać do biedaszybów wałbrzyskich

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register