W Elblągu powstanie klaster obliczeniowy w oparciu o IBM Power

Współpraca IBM i Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu pozwoli realizować badania wymagające wysokiej mocy obliczeniowej i rozwiązań AI. Instytut Informatyki Stosowanej im. Krzysztofa Brzeskiego powiększy swoje zdolności obliczeniowe, budując klaster obliczeniowy wykorzystujący IBM Power – rozwiązanie stworzone z myślą o erze zdominowanej przez technologię sztucznej inteligencji. Inwestycja ta umożliwi propagowanie najnowszych rozwiązań technologicznych wśród studentów i absolwentów.

Serwer IBM Power, przeznaczony dla ANS w Elblągu, jest wyposażony w cztery procesory graficzne GPU 32GB, które umożliwią przetwarzanie milionów zadań i symulacji oraz wyciąganie z nich kluczowych wniosków. Z kolei najlepszej jakości połączenia sieciowe – m.in. PCI-Express 4.0 czy OpenCAPI – zapewniają doskonały przepływ danych. Dodatkowo, ze względu na koherentny dostęp do pamięci systemowej, IBM Power ułatwia programowanie dużych modeli uczenia głębokiego, które przekraczają dostępną pamięć GPU (tzw. Large Model Support). 

Naszym celem jest kompleksowe szkolenie studentów w obszarze nowoczesnych technologii oraz ich praktycznych zastosowań. Pozwoli to realizować zajęcia pokazujące możliwości wykorzystania technologii w biznesie i gospodarce. Dzięki współpracy z IBM będziemy mogli pokazać studentom jak tworzy się modele automatyzacji procesów gospodarczych, czym jest uczenie maszynowe oraz sztuczna inteligencja. Liczymy, że w najbliższej przyszłości projekt przyczyni się do szerszego zastosowania analogicznych technologii wśród firm działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego” – powiedział dr inż. Jacek Paluszak, Dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej im. K. Brzeskiego Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.

„Cieszymy się, że tak innowacyjny projekt realizujemy z Akademią Nauk Stosowanych w Elblągu. Jest to kolejny klaster obliczeniowy w naszym kraju oparty o technologię IBM. Dzięki takiej współpracy chcemy wspierać przedsięwzięcia naukowe i rozwijać kompetencje w regionie. Zdobyte doświadczenie trafi bezpośrednio do firm oraz instytucji, przyczyniając się do jeszcze szybszego rozwoju technologicznego” – powiedział Marcin Gajdziński, Dyrektor Generalny IBM na Polskę, Kraje Bałtyckie i Ukrainę.

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu, w odpowiedzi na bieżące potrzeby rynku, planuje rozbudowę infrastruktury IT oraz klastra obliczeniowego, a także nie wyklucza w przyszłości udostępnienia zasobów IT oraz posiadanych rozwiązań technologicznych podmiotom zewnętrznym.

O ANS w Elblągu:

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu (do 28 lutego 2022 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu) powołana została w 1998 roku, na mocy ustawy z dnia 26 czerwca 1997 o wyższych szkołach zawodowych oraz rozporządzeniem rady ministrów z dnia 16 czerwca 1998 r. Jest pierwszą, w powojennej historii miasta, samodzielną elbląską uczelnią państwową. Więcej informacji na temat Akademii Nauk Stosowanych można znaleźć na stronie: https://ans-elblag.pl/o-uczelni.html

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register