W Elblągu zabrakło pieniędzy na sprzątanie ulic i chodników!

W Elblągu zabrakło pieniędzy na pozimowe utrzymanie dróg. Dlatego wiosenne sprzątanie ulic wciąż trwa. Choć zwykle kończyło się w kwietniu – informuje Radio Olsztyn.

Jak wyjaśniają urzędnicy – wszystkiemu winna jest zima. W poprzednich, cieplejszych latach można było zaoszczędzić na odśnieżaniu miasta, w tym roku trzeba dołożyć.

Po kilku cieplejszych sezonach ratusz zmniejszył budżet na zimowe i pozimowe utrzymanie dróg do niespełna 3 milionów złotych. A teraz pieniędzy zabrakło. Do końca marca służby miejskie wydały 2 mln 250 tysięcy zł, teraz trzeba dołożyć milion złotych na porządki – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z Urzędu Miasta.

Pula na zimowe utrzymanie dróg jest ustalana w oparciu o wydatki z lat poprzednich. Dlatego nigdy nie wiadomo, czy nie będzie zbyt mała. Teraz miasto musi sięgnąć po pieniądze z bieżącego utrzymania dróg, czyli np. remontów. A tu też nie jest najlepiej.

W budżecie Elbląga w tym roku rok na remonty częściowe dróg jest zaplanowanych zaledwie 100 tysięcy złotych. W ubiegłym roku miasto wydało na modernizacje prawie 8 mln zł.

źródło: Radio Olsztyn.

2 komentarze

  • Alojzy Reply

    9 maja 2018 at 07:34

    Mogą to zrobić posiadający zadłużenia w mieszkaniach ZBK. No ale ratuszowi pierdziel nie wpadli na ten pomysł. Za trudne na ich mózgownicę.

  • Obeznany Reply

    9 maja 2018 at 13:23

    A to ciekawa historia. W dniu 07 lipca 2017r UMG Elbląg udzielił EPGK zamówienia z wolnej ręki na “Zimowe i letnie utrzymanie dróg w mieście Elblągu” – RZP.271.22.2017 AŁ na kwotę brutto 16 592 318,64 zł. Termin rozpoczęcia to data udzielenia zamówienia, a termin zakończenia to 30 kwietnia 2020r. Mamy zatem w/w kwotę na niepełne 3 lata. Widać, że rocznie jest ok. 5,5 mln zł brutto. Dla znacznej części wykonywanych usług w okresie zimowym na podstawie PKWiU 81.29.12.0 stosowana jest preferencyjna 8% stawka VAT. Pieniędzy w budżecie jest zatem na tym zadaniu wystarczająco dużo. Warto pamiętać, że w poprzednim 3 letnim okresie zadanie było realizowane przez konsorcjum MPO i PDiM, które wygrało przetarg (nie dostało zadania z wolnej ręki), za kwotę ok. 14 mln brutto. Czy tak zatem mają w mieście wyglądać oszczędności dla mieszkańców wynikające z zarządzania spółkami miejskimi?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register