W Elblągu znajdą się dwie ławki dla matek karmiących? Radny składa wniosek
Karmienie dzieci piersią przez kobiety w miejscach publicznych wzbudza wiele kontrowersji. Są zwolennicy oraz przeciwnicy takiego postępowania. Tymczasem radny Wojciech Rudnicki (SLD) złożył do budżetu miasta wniosek o wykonanie dwóch specjalnych ławek dla matek karmiących.
– Jest duża szansa aby mój wniosek o zakup i zamontowanie w Elblągu dwóch ławeczek dla matek karmiących został uwzględniony w budżecie na 2018 r. Zwracam się więc z prośbą O WSKAZANIE MIEJSC GDZIE MOGŁYBY ONE STANĄĆ – pisze na swoim koncie na facebooku radny Wojciech Rudnicki.
Karmienie piersią w miejscach publicznych wzbudza jednak wiele kontrowersji. Wszystko też zależy od samych matek karmiących. Jedne robią to dyskretnie, przysłaniając pierś apaszką inne wręcz przeciwnie.
Jednak polskie prawo nie zabrania aktu karmienia piersią w jakimkolwiek miejscu publicznym, tak więc osoby wywierające na mamie karmiącej presję aby zmieniła miejsce karmienia, działają bezprawnie
Osoby takie, upominając karmiącą mamę i sugerując jej zmianę miejsca karmienia, naruszają jej prawo do swobodnego karmienia. Jeśli mama karmiąca poczuje się zastraszana i jeśli ma miejsce agresywne zachowanie, dopuszczalne jest w takiej sytuacji wezwanie policji
Osoba wyproszona ma prawo dochodzenia odszkodowania od właściciela obiektu. Osoby doświadczające dyskryminacji mogą również składać skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Wyproszenie matki karmiącej z centrum handlowego może być również uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na macierzyństwo i ze względu na płeć. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zakazane jest m.in. nierówne traktowanie ze względu na płeć w dostępie do usług – w tym przypadku usług centrum handlowego.
Ofiary takiej dyskryminacji mogą się domagać odszkodowania na podstawie tej ustawy czy nawet zadośćuczynienia na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych. Dodatkowo przedsiębiorca prowadzący centrum handlowe może zostać ukarany grzywną za popełnienie wykroczenia z art. 138 Kodeksu wykroczeń, polegającego na odmowie świadczenia usługi bez uzasadnionej przyczyny.
Źródło: karmieswobodnie.com
fot. Wojciech Rudnicki/facebook
0 komentarzy