W Pasłęku szukali tunelu a odkryli mur średniowieczny. Na razie musieli go zasypać

Zakończyły się prace archeologiczne przy zamku w Pasłęku. Archeolodzy odkryli mur średniowieczny
Celem archeologów było odkrycie podziemnego przejścia łączącego warownię z pobliskim kościołem św. Bartłomieja – informuje doktor Jacek Wysocki z Instytutu Archeologii przy UKSW w Warszawie.

Wyniki badań geofizycznych nie wskazały nam jednoznacznie istnienie tego tunelu, a jedynie podziemnej struktury, która powstała na skutek zasypania fosy w XIX wieku – powiedział dr Wysocki.

Podczas prac udało się jednak odkryć także inne konstrukcje.

Odkryliśmy mur kurtynowy, średniowieczny, bardzo solidny, który ograniczał teren zamku od strony miasta. Z drugiej strony między murem a zamkiem udało nam się uchwycić poziom użytkowy okresu średniowiecza, czyli funkcjonowania tego muru jako elementu obronnego zamku – mówi dr Wysocki.

Niestety, wszystko trzeba było zasypać ze względu na pogodę.

Teraz trzeba wykonać odpowiednie prace konserwatorskie, zanim staną się kolejną atrakcją turystyczną.

Doktor Jacek Wysocki podkreślił dobrą współpracę przy tegorocznych wykopaliskach, dlatego są szanse na przedłużenie prac wokół zamku i na jego terenie.

W wykopaliskach, które trwały ponad miesiąc, wzięli udział studenci i pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Pasłęcki zamek został spalony przez Armię Czerwoną w 1945 r. Odbudowano go w latach 50. i 60. ub. wieku, ale obecnie tylko w niewielkim stopniu przypomina pierwotną warownię.

źródło: Radio Olsztyn.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register