W tym budynku w Elblągu mieściła się katownia UB. Teraz jest pamiątkowa tablica

W tym budynku, w latach 1945-1951 mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Elblągu. To właśnie tu poddawano brutalnym przesłuchaniom wszystkich tzw. „wrogów ludu” i socjalizmu. Tam znalazł się również generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Wczoraj, ku pamięci bohaterom, odsłonięto tablicę pamiątkową.

W latach 1946-1947 trafił tam również ówczesny płk Bolesław Nieczuja-Ostrowski, żołnierz niezłomny, bohater. Katowany przez „utrwalaczy socjalizmu” w Polsce. Już w wolnej Polsce awansowany do stopnia generała.

Wczoraj przed południem na budynku Szkoły Językowej przy ul. Królewieckiej odsłonięta została tablica upamiętniająca polskich patriotów i Generała Nieczuja-Ostrowskiego. To ostatni akcent obchodzonego Roku Generała. W uroczystości wzięli udział Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej.

Lokalizacja tablicy nie jest przypadkowa, bowiem w budynku przy ul. Królewieckiej w latach 1945-1954 funkcjonował Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Elblągu, gdzie przetrzymywano i torturowano polskich patriotów, wśród nich był Bolesław Nieczuja-Ostrowski.

IMG_2209_images_stories_2017_12_thumb_large800_800

– Po raz kolejny przywołujemy postać generała Nieczuja-Ostrowskiego, elbląskiego bohatera, choć jest on nie tylko bohaterem w naszym mieście. Budynek przed którym stoimy cieszył się w latach 40 i 50 złą sławą, tu represjonowani byli polscy patrioci, wśród nich generał Nieczuja-Ostrowski. Cieszę się, że obecnie ten obiekt ma już zupełnie inną funkcję, kojarzymy go pozytywnie, z nauką języków, z otwartością. Dziękuję dyrektorowi szkoły, że udostępnił budynek pod tablicę. Dziękuję inicjatorom powstania tablicy, wśród nich Pani Grażynie Wosińskiej – mówił prezydent Wróblewski – Mam nadzieję, że tablica będzie przypominać co przeżywali polscy patrioci i że takie czasy już nigdy nie wrócą – zakończył prezydent

– Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem Roku Generała, ale i hołdem dla wszystkich represjonowanych patriotów, którzy za Ojczyznę oddali swoje życie – podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak

Samą tablicę odsłonił elbląski działacz opozycyjny Tadeusz Chmielewski. Po tym podniosłym momencie nastąpiło składanie kwiatów pod tablicą, a chwilę później w siedzibie Szkoły odbyła się akademia okolicznościowa na którą zaprosił wszystkich uczestników Marek Goerick Dyrektor Szkół Anglojęzycznych Regent.

Miejmy nadzieję, że ta tablica na budynku elbląskiej szkoły przypomni wszystkim tym, którzy dziś często tak bezkrytycznie próbują wybielać PRL, chwalić ideę socjalizmu czy komunizmu, z jak zbrodniczym systemem Polacy mieli przez dziesięciolecia do czynienia.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register