W weekend strażacy z Elbląga walczyli z żywiołem

Zniszczone budynki, samochody, dziesiątki powalonych drzew i kilka zalanych posesji to bilans wichury, która w miniony weekend nawiedziła nasz region.


W okresie od 28 do 31 stycznia 2022 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu elbląskiego odnotowały blisko 300 interwencji związanych z silnymi wiatrami.

Najtrudniejsza sytuacja była w niedzielę 30 stycznia. Tego dnia interwencji było najwięcej, a w użyciu znajdował się cały potencjał ratowniczy z terenu powiatu elbląskiego. Silne podmuchy wiatru wyrywały drzewa z korzeniami, niszczyły samochody, linie energetyczne i dachy budynków, a na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg powodowały tzw. cofkę.

Wodowskazy w Nowakowie i na rzece Elbląg odnotowały przekroczenia stanów alarmowych. W godzinach wieczornych w Nowakowie prowadzone były działania przeciwpowodziowe, które polegały między innymi na rozstawieniu rękawów przeciwpowodziowych oraz zabezpieczeniu domostw workami z piaskiem.

W nocy z niedzieli na poniedziałek podobne działania były prowadzone przez strażaków i pracowników Departamentu Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego UM na Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu.

Sytuacja zaczęła się stabilizować w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych. Obecnie poziom wód znajduje się w strefie stanów wysokich, z tendencją spadkową.

Pomimo rekordowej ilości interwencji strażacy nie odnotowali informacji o osobach poszkodowanych.

Straż Pożarna Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register