Ważne dla pieszych i kierowców w Elblągu. Nowe przepisy od czerwca

Prezydent podpisał nowelizację Prawa o Ruchu Drogowym. Nowe przepisy, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, będą obowiązywać od czerwca. Tylko w ubiegłym roku na przejściach w regionie zginęło 15 osób.

Od czerwca to piesi będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami także przy wchodzeniu na pasy. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach doszło do prawie 200 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 15 osób. Powodem najczęściej było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Zgodnie z nowymi regulacjami, pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Natomiast pieszy wchodzący na przejście – przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

Zmiany dyscyplinują nie tylko kierowców, ale także pieszych. Nowe przepisy zabraniają korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

Nowelizacja ujednolica dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h niezależnie od pory dnia. Reguluje także kwestię tzw. jazdy na zderzak na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowcy, pomijając manewr wyprzedzania, będą musieli zachować bezpieczny odstęp od jadącego przed nim samochodu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register