Wcisła kontra Pruszak. Poszło o „wielką ściemę”

Ostre, polityczne wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta Marka Pruszaka (PiS), które uderzało w opozycję nie zostało bez reakcji senatora Jerzego Wcisły. Na określenie przez Pruszaka „wielką ściemą”  protestów w obronie sądów, senator Wcisła zareagował listem otwartym.

O wystąpieniu przewodniczącego Rady Miasta Marka Pruszaka pisaliśmy już na naszych łamach.

Polityki PiS, podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych ostro zaatakował opozycję. Powiedział też m.in.:

„Ludzie Solidarności walczyli o prawdziwą wolność Polaków. Dziś protesty w obronie sądów,  konstytucji to,  mówiąc językiem młodzieżowym –  wielka ściema. Wiemy przecież, że nie chodzi o sądy, ani o konstytucję, ale  o utracone wpływy, o utrwalenie patologii –  prosty człowiek  karany z pełną surowością za drobne przewinienia, a poplecznicy SB traktowani ulgowo nawet za poważne przestępstwa.  Skończyły się manipulacje Trybunałem Konstytucyjnym sprzed 2015 roku, manipulacje sądami, kończą się pieniądze.  PiS zabrał miliony. Prawda. Komu odebrał? Wiemy! I bardzo słusznie, bo dał je dzieciom na wakacje i na wyprawki szkolne; dał tysiącom polskich rodzin, by mogły stanąć na nogi. Na tym polega prawdziwa wolność, o którą walczyła Solidarność i o której mówił premier Morawiecki w Elblągu”.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/marek-pruszak-uderza-mocno-polityczne-przemowienie-podczas-38-rocznicy-porozumien-sierpniowych/

Słowami Marka Pruszaka oburzony jest senator PO Jerzy Wcisła, który podkreśla, że tego typu przemówienie nie przystoi przewodniczącemu Rady Miasta Elbląga.

Senator Jerzy Wcisła zbulwersowany wystąpieniem przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka, wystosował do przewodniczącego list otwarty, z sugestią by nie wykorzystywał funkcji przewodniczącego do prezentacji poglądów osobistych lub partyjnych, nie mających nic wspólnego ze stanowiskami Rady Miejskiej.

Podczas uroczystości z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, wygłosił Pan bardzo agresywne przemówienie, obrażające wielu ludzi i gloryfikujące centralną politykę PiS. 

Ma Pan do tego prawo jako Marek Pruszak, jako polityk i jako radny, ale nie ma Pan prawa wygłaszać takich przemówień jako przewodniczący Rady Miejskiej.

Zgodnie z Regulaminem Rady Miejskiej w Elblągu (§16.2.) występując jako przewodniczący Rady Miejskiej, reprezentuje Pan Radę Miejską, a nie swoją partię czy własne poglądy. Tymczasem, słuchając Pana wystąpień można dojść do wniosku, że np. Rada Miejska w Elblągu uznała demonstracje w obronie konstytucji czy sądów za „wielką ściemę” służącą obronie „patologii” i uchwaliła wiele innych stanowisk rodem z propagandy Prawa i Sprawiedliwości. 

Nie ma Pan prawa oszukiwać mieszkańców Elbląga, że są to poglądy Rady Miejskiej.

Jeśli chce Pan wygłaszać przy okazji oficjalnych uroczystości osobiste opinie, to trzeba takie prawo przyznać także innym uczestnikom, w tym parlamentarzystom. Informuję, że mi wielokrotnie odmawiano prawa do zabrania głosu w podobnych okolicznościach.

Proszę Pana Przewodniczącego o zachowania zgodne z prawem, kulturą polityczną godną reprezentanta Rady Miejskiej i niewykorzystywanie przywilejów przewodniczącego dla interesów partyjnych i osobistych. Jeśli to zadanie przerasta Pana możliwości, to chętnie przygotuję Panu stosowne dla każdej uroczystości przemówienie” – napisał senator Wcisła.

4 komentarze

 • no name Reply

  31 sierpnia 2018 at 13:31

  Zaczyna sie parcie na koryto, obywatelu miej sie na baczności bedzie zmasowany wylew ściemy i kłamstwa.

 • Albert Pierrepoint Reply

  31 sierpnia 2018 at 13:53

  m.telewizjarepublika.pl/skandal-senator-po-nazywa-wyborcow-pis-u-plebsem-i-w-wulgarny-sposob-obraza-rzad,58031.html BEKNIESZ ZA TO!

 • Alojzy Reply

  1 września 2018 at 08:52

  W info.elblag artykuł płatny, senatorek zapłacił z własnej kieszeni, boi się komentarzy?koment zablokowany tam. napiszę więc tu : POkaż senatorku , co zrobiłes dla Elbląga ? Ten pan , myślki , ze jest Bogiem i wywala ludzi z pracy , interweniuje w Warszawce. mnie próbował usunąc telefonicznie, niestety, szef zachował trzezwośc umysłu. To MENDA nie senator !

  • Albert Pierrepoint Reply

   2 września 2018 at 07:37

   Info elbląg to lewacka tuba. Nie czytam tego %$#@!!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register