Wiadukt otwarty od soboty – tylko dla zmotoryzowanych?

Wiadukt nad linią kolejową już w najbliższą sobotę połączy oficjalnie Zatorze z centrum miasta. Niestety nadal nie wiadomo jak przemieszczać będą się piesi.

Z otwarcia wiaduktu zadowolony jest prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

– Mam dla mieszkańców dobrą wiadomość, skończyliśmy duże zadanie inwestycyjne i w najbliższą sobotę, 6 października, o godz. 11.00 otwieramy do użytku wiadukt łączący Zatorze z centrum miasta – mówi prezydent. – To inwestycja wyczekiwana przez elblążan, przede wszystkim przez mieszkańców Zatorza, gdzie znajduje się też wiele firm, instytucji, uczelnia, czy choćby nagrodzony właśnie Lazarus. Prace są już zakończone, trwają odbiory, mam nadzieję, że w dniu otwarcia pogoda dopisze, serdecznie wszystkich zapraszam.

Niestety nie udało się prezydentowi wykonać jeszcze dwóch rzeczy. Witold Wróblewski chciał, aby podczas otwarcia nadać obiektowi nazwę „Wiadukt 100-lecia Niepodległości”. Na to nie wyrazili jednak dwukrotnie zgody radni miejscy.

Ponadto nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę przejścia podziemnego dla pieszych i rowerzystów.

Ogłaszane w tej sprawie przez Miasto przetargi nie dochodziły do skutku. Zgłoszony oferent chciał wykonać taką inwestycję za kwotę…13 mln zł.

Prezydent Witold Wróblewski zastanawia się nad alternatywnymi rozwiązaniami.

– Jeśli tunel miałby kosztować 13 mln złotych, to jest oczywiście przesada. Ogłosimy trzeci przetarg i jeśli ceny w nim znacznie będą przekraczać szacunki, będziemy rozmawiali z Polskimi Liniami Kolejowymi o zwiększeniu ich udziału w dofinansowaniu tunelu (obecnie to 1,7 mln złotych – red.). Jeśli to się nie uda, jesteśmy przygotowani awaryjnie, by wykonać windy przy wiadukcie, by ułatwić pieszym przejście – mówi na łamach gazety portel prezydent Elbląga.

Co prawda wiadukt jest wyposażony w wąski chodnik, jednak trudno mówić aby takie rozwiązanie zadowalały pieszych oraz rowerzystów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register